لزوم همکاری تمام دستگاه ها برای اطفای حریق جنگل ها

به گزارش وبلاگ بایوس، آدینه هفته گذشته شاهد آتش سوزی در منطقه گچساران استان خوزستان بودیم و با گذشت کمتر از یک هفته در دو استان کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر نیز شاهد حوادث مشابهی هستیم اما نکته حایز اهمیت در تمام موارد حریق رویشگاه های زاگرس تاخیر در اعزام بالگردهای آب پاش است. دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن اشاره به ماده 47 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع می گوید: بر اساس این ماده تمام سازمان های دولتی موظف هستند امکانات و تجهیزات خود را هنگام آتش سوزی عرصه های طبیعی در اختیار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و منابع طبیعی قرار دهند.

لزوم همکاری تمام دستگاه ها برای اطفای حریق جنگل ها

هادی کیادلیری در گفت و گو با وبلاگ بایوس با بیان اینکه 83 درصد منابع طبیعی کشور جزو منابع ملی است و تمام مردم کشور از آن ها ذی نفع و تمام سازمان های دولتی نیز در قبال آن مسئول هستند، اظهار کرد: براساس قانون نهادهای دولتی مانند هوانیروز باید امکانات و تجهیزات لازم برای مهار آتش سوزی مانند بالگردهای آب پاش را در اختیار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار دهند تا عدم برخورداری این سازمان از امکانات لازم را جبران نمایند درحالی که شاهد تعلل در اعزام تجهیزات و بالگردها به مناطق شعله ور شده هستیم.

رئیس سابق انجمن جنگل ها در ادامه تخصیص نیافتن بودجه و تعلل در رعایت دستورالعمل ها را از دلایل تاخیر در مهار آتش دانست و تاکید نمود: برطرف موانع اداری پیش از وقوع چنین رویدادهایی، وظیفه سازمان جنگل ها است تا در صورت بروز آتش سوزی در عرصه های طبیعی بالگردهای آب پاش و امکانات و تجهیزات لازم جهت مهار آتش سوزی به موقع اعزام و عملیات مهار آتش سوزی شروع گردد چراکه مسائل اداری بین سازمان های دولتی 100 درصد می تواند به رویشگاه های زاگرس آسیب برساند.

شناسایی کانون های مستعد آتش سوزی از راه های پیشگیری از حریق جنگل ها

کیادلیری یکی دیگر از علل تعلل در مهار و مقابله با آتش سوزی جنگل ها و عرصه های طبیعی را عدم پایش، کنترل، نظارت و شناسایی کانون های مستعد آتش سوزی برشمرد و گفت: متاسفانه ما زمانی به فکر می افتیم که آتش سوزی اتفاق می افتد و پس از آنکه آتش سوزی مهار می گردد آن را تا آتش سوزی سال آینده رها می کنیم.

وی ادامه داد: سازمان های متولی حفاظت از جنگل ها و عرصه های طبیعی باید با بهره گیری از فناوری های جدید و کنترل و پایش مستمر، کانون های مستعد آتش سوزی را شناسایی نمایند تا برای روبروه با چنین حوادثی آمادگی لازم را داشته باشند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور در پاسخ به این پرسش وبلاگ بایوس که مردم و سازمان های مردم نهاد در مهار آتش سوزی در عرصه های طبیعی چه نقشی دارند، ضمن بیان اینکه بنابر گزارش های سازمان جنگل ها حدود 90 درصد آتش سوزی ها منشا انسانی دارد، اظهار کرد: مهمتر از این آمار باید انگیزه آتش سوزی و دلیل آن را معین کرد تا بتوان برای مقابله به آتش سوزی راه چاره ارائه کرد.

وی در عین حال گفت: آنچه بیش از نقش مردم در مهار آتش اهمیت دارد، افزایش آگاهی مردم پیش از وقوع حادثه است چراکه مردم بدون هیچ آموزش و با کمترین امکانات نمی توانند نقش بسیار موثری در اطفای حریق ایفا نمایند.

ضرورت آموزش مردم برای پیشگیری از آتش سوزی جنگلی

کیادلیری در ادامه شرح داد: سازمان های مردم نهاد و رسانه ها باید در زمینه آموزش، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات ناشی از وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی اقدام نمایند همچنین مدام رفتارهای پرخطری که می تواند در عرصه های طبیعی منجر به آتش سوزی گردد را به مردم گوشزد نمایند.

تغییر الگوهای آتش سوزی درپی تغییرات اقلیمی طی دهه گذشته

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به افزایش دما و کاهش بارندگی در زاگرس طی سال های اخیر، گفت: به دنبال تغییرات اقلیمی در دهه گذشته میزان دما 1.3 سانتیگراد افزایش و میزان بارندگی 70 میلیمتر به طور متوسط در زاگرس کاهش یافته است البته این میزان در سال های مختلف متفاوت است اما فرایند رو به گرما و خشکی بیشتر است.

وی اضافه نمود: تجربه های سال های اخیر از لحاظ تغییرات الگوهای آتش سوزی از جنبه های زمانی، مکانی و شدت و حدت آن در کشور نگران نماینده است چراکه هیچ گاه در فصل بهار شاهد آتش سوزی در شمال کشور یا آتش سوزی در این سطح و وسعت در زاگرس نبوده ایم اما در امسال چنین اتفاقی اتفاق افتاده است که نشان از تغییر الگوهای زمانی و مکانی آتش سوزی ها دارد بنابراین از این پس وقوع آتش سوزی در جنگل های کشور را باید یک امر معمول بدانیم و برای مقابله با چنین حوادثی در آینده آمادگی لازم را داشته باشیم.

تاثیر آتش سوزی جنگلی بر گیاهان و حیوانات

کیادلیری در خاتمه در پاسخ به این پرسش وبلاگ بایوس که آتش سوزی های اخیر در رویشگاه های زاگرس چه خساراتی را به تنوع زیستی وارد می نماید، گفت: با توجه به تغییر الگوهای زمانی، مکانی و شدت و حدت آتش سوزی های اخیر در زاگرس، بسیاری از نوزادان حیوانات و تخم های پرندگان در این شرایط آسیب می بینند چراکه توان فرار از آتش را ندارند البته آتش با این وسعت، خطری جدی برای کل تنوع زیستی محسوب می گردد به ویژه پوشش های گیاهی - که طی سالیان سال با آتش سوزی های طبیعی که سالانه در جنگل ها رخ می دهد سازگاری پیدا نموده و قابلیت بقا در این شرایط سخت را به دست آورده اند- از بین می فرایند. در واقع این نوع حوادث ژن های غالب و خوب که بویژه برای گونه های نادر بسیار حایز اهمیت هستند را نابود می نماید بنابراین آینده این اکوسیستم ها می تواند بر اثر چنین آتش سوزی هایی با مخاطره روبرو گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم همکاری تمام دستگاه ها برای اطفای حریق جنگل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم همکاری تمام دستگاه ها برای اطفای حریق جنگل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید