تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می گردد؟

به گزارش وبلاگ بایوس، با آزادسازی سهام عدالت، نزدیک به 300 هزار میلیارد تومان سهام مربوط به 49 شرکت سرمایه پذیر به دست بیش از 49 میلیون نفر می رسد. با قرار دریافت طرح سهام عدالت در ایستگاه پایانی زمان آن رسیده که مدیریت دارایی هر مشمول به هر فرد سپرده گردد.

تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می گردد؟

درحالی که حدود 49 میلیون و 100 هزار نفر در ثبت نام ها و شناسایی میانه دهه 80 به مشمولان سهام عدالت اضافه شده اند، اکنون پس از سرانجام فرآیند 10 ساله پرداخت مبلغ سهام تخصیص داده شده از محل سود شرکت ها، زمان در اختیار دریافت سهامی شده است که در طول این سال ها ده ها برابر شده است. به طوری که ارزش روز هر برگه سهام یک میلیون تومانی به حدود 17میلیون تومان رسیده است. همچنین افرادی که هر برگه سهام عدالت 532هزار تومانی دارند نیز از ارزش روزی بالغ بر 2/8 میلیون تومان برخوردارند. ضمن اینکه ارزش روز هر برگه 490هزار تومانی نیز بیش از 7میلیون و 800هزار سهم است.

در این شرایط و با توجه به ارزش روز سهام عدالت، یک بار دیگر بحث مشخص تکلیف جاماندگان این طرح داغ شده است. جاماندگانی که بخشی از آنها فرآیند اولیه ثبت نام را در دهه 80 انجام داده اند و به دلایلی ثبت نام آنها نهایی نشده است و بخش دیگر کسانی هستند که وارد فرآیند ثبت نام نشده اند. البته در بیش از یک دهه گذشته متولدان جدید بخصوص در دهک های پایین درآمدی که جامعه هدف این طرح بوده اند هم اکنون جزو جاماندگان محسوب می شوند.

برهمین اساس و با توجه به تقاضای انبوه جاماندگان، اقدامات همزمانی در دولت و مجلس برای مشخص تکلیف این بخش از جامعه در حال اجرا است. درهمین زمینه عضو هیأت عامل و معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی گفت: در زمان ثبت نام و شناسایی مشمولان سهام عدالت در دهه 80 به دلایل مختلف بعضی از مشمولانی که فرآیند اولیه ثبت نام را انجام داده بودند در لیست نهایی سهام عدالت قرار ندریافتد.

حسن علایی اضافه نمود: در آن موقع سیستم اطلاعاتی استان ها به صورت دایال آپ با سیستم مرکزی ارتباط داشت و همین نقص باعث شد تا اطلاعات بخشی از مشمولان وارد سیستم نهایی نگردد.

به گفته وی علاوه براین تأخیر بعضی از تعاونی ها برای ارسال اطلاعات مشمولان به ستاد مرکزی سهام عدالت باعث شد تا تعدادی از افراد مشمول نهایی نشوند. عضو هیأت عامل سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد از مشمولان به این دلایل جامانده اند، شرح داد: بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر به این دلایل جزو مشمولان نهایی سهام عدالت قرار نگرفته اند.

وی ادامه داد: به همین دلیل سازمان خصوصی سازی پیشنهاد پوشش دوباره این افراد جامانده از سهام عدالت را به دولت ارائه نموده است. وی با اشاره به اینکه سازمان خصوصی سازی مجری اجرای طرح سهام عدالت است، گفت: در صورتی که دولت یا مجلس در این زمینه و از مجاری قانونی طرحی را به تصویب برسانند امکان اعطای سهام عدالت به این جاماندگان وجود دارد.

معاون سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که در صورت تصویب اعطای سهام به جاماندگان از چه محلی سهام عدالت این افراد تخصیص داده خواهد شد، اظهارکرد: با توجه به اینکه شرکت های موجود در سبد سهام عدالت مشخص تکلیف شده اند برای اعطای سهام به جاماندگان باید سبد جدیدی از سهام شرکت های جدید تشکیل گردد.

به گفته وی دولت می تواند از شرکت های دولتی که هنوز فرآیند واگذاری را طی ننموده اند، سبد جدیدی برای مشمولان جدید ایجاد کند.

علایی در مورد اینکه میزان دقت شناسایی مشمولان سهام عدالت از دهک های هدف چقدر بوده است، گفت: براساس سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، شش دهک درآمدی جامعه باید مشمول سهام عدالت می شدند که اطلاعات موجود نشان می دهد بخش زیادی از این دهک ها مشمول سهام عدالت شده اند، با این حال در بعضی از بخش ها مانند کارگران ساختمانی، مشاغل آزاد و… امکان شناسایی دقیق وجود نداشته است. اما در مورد بخش هایی مانند کارمندان دولت یا تحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی که بانک اطلاعاتی کاملی وجود دارد، ضریب انحراف بسیار پایین است.

سهام عدالت قبل از سرانجام سال به طور کامل آزاد می گردد

براساس برنامه ریزی ها مشمولان سهام عدالت می توانند میان مدیریت مستقیم سهام خود یا غیرمستقیم و حفظ وضع موجود یکی را انتخاب نمایند. برهمین اساس تا به امروز حدود 15 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را انتخاب نموده اند، اما براساس گفته های معاون سازمان خصوصی سازی مابقی مشمولان نیز احتیاجی نیست زیاد صبر نمایند.

به گفته علایی پیش از سرانجام امسال و با ورود شرکت های تعاونی استانی به بورس، آزادسازی سهام عدالت به صورت کامل انجام می گردد و بدین ترتیب آنها نیز با در دست داشتن برگه های سهام خود قادر خواهند بود در صورت تمایل سهام خود را بفروشند. طبق گفته های وی، در صورت همکاری و ارائه اطلاعات مورد احتیاج توسط شرکت های تعاونی استانی تا چند ماه دیگر امکان آزادسازی کامل سهام عدالت فراهم می گردد.

طرح مجلس برای واگذاری سهام به مشمولان جدید

درحالی که دولت در حال آنالیز پیشنهادهای سازمان خصوصی برای مشخص تکلیف جاماندگان سهام عدالت است، مجلس نیز طرح جدیدی در دست تهیه و تصویب دارد. براساس گفته های محمدرضا پورابراهیمی داورانی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یازدهم در این طرح جاماندگان سهام عدالت در چند گروه تقسیم می شوند؛ گروه نخست افرادی هستند که در سال 84 جزو مشمولان دریافت سهام عدالت بودند اما به دلایل مختلف از لیست نهایی سازمان خصوصی سازی حذف شدند، که تعداد آنها حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر تا دومیلیون نفر است. مشاغل تعریف نشده که اطلاعات جامعی از آنها وجود ندارد، مانند کارگران ساختمانی، دستفروشان و… نیز جزو گروه مذکور هستند.

طبق طرح مجلس، دومین گروهی که در طرح ساماندهی سهام عدالت مشخص تکلیف می شوند، افرد کمتر از 14 سال هستند، از سال 85 تا به امروز بسیاری از خانواده هایی که سهام عدالت دریافت کردند، صاحب فرزند جدید شدند که این فرزند از سهام عدالت محروم است.

سومین گروهی که در طرح ساماندهی سهام عدالت، صاحب این سهام می شوند، افرادی هستند که طی سال های گذشته به دلیل بروز مسائل اقتصادی، توان اقتصادی آنها کاهش یافته و در حال حاضر جزو دهک های کم درآمد محسوب می شوند. برای اجرایی کردن طرح ساماندهی سهام عدالت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید اطلاعات دقیقی از افراد مشمول در اختیار قرار دهد، در واقع باید بانک اطلاعاتی مورد احتیاج را تهیه کند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: تجارت نیوز

به "تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید