بازدید مدیرعامل صندوق توسعه از بناهای تاریخی طرح پردیسان ماکو

به گزارش وبلاگ بایوس، مدیرعامل صندوق توسعه فرش دستباف و صنایع دستی و حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور در سفری یک روزه به ماکو از ابنیه تاریخی این شهرستان موسوم به طرح پردیسان بازدید کرد.

بازدید مدیرعامل صندوق توسعه از بناهای تاریخی طرح پردیسان ماکو

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، هادی میرزایی روز پنجشنبه 22 خرداد 99 در سفر به ماکو از ابنیه تاریخی موسوم به طرح پردیسان این شهر بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین ظرفیت و شرایط فعلی بناهای تاریخی از جمله بانک ملی، شهربانی، دارایی، شیرخورشید و کلاه فرنگی موسوم به طرح پردیسان نهاده شد.

او در این بازدید گفت: هدف از این ملاقات آنالیز میدانی وضع موجود برای برآورد ظرفیت میراثی ابنیه و اهمیت آن در توسعه گردشگری مبتنی بر طرح های احیای بناهای تاریخی در ماکو است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور اضافه کرد: قرار بود این بازدید با حضور مدیران منطقه آزاد و اداره کل استان انجام گردد، اما به دلیل تداخل برنامه های از پیش معین شده این ملاقاتها میسر نشد و امید است در سفرهای آینده این جلسات برگزار گردد.

او با تأکید بر اهمیت این بناها گفت: با توجه به قرارگیری این ابنیه در بافت اصلی و مرکز شهر، سیما و منظر خوبی به ماکو داده است و قابان قالاسی ماکو نیز به عنوان نمونه بی بدیل قلعه شهری در زیر صخره سنگی چترمانند، جلوه باشکوهی به ماکو بخشیده است.

میرزایی مطرح کرد: جانمایی و انتخاب بناها در مطالعات کارشناسان صندوق به عنوان طرح های پردیسان حاصل آنالیز دقیق بوده و به یقین ظرفیت گردشگری آن ها می تواند در کیفیت و کمیت ارائه خدمات گردشگری مثمر ثمر واقع گردد.

او با اشاره به شرایط فعلی بناها و عدم کفاف اعتبارات هزینه ای در بازسازی و ساماندهی ابنیه پردیسان، گفت: تنها راه چاره برون رفت از شرایط فعلی و یاری به احیای این مواریث تاریخی، ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و یا راه چارهی برای واگذاری به سازمان منطقه آزاد ماکو بوده و صندوق آماده هرگونه همکاری فی مابین و انعقاد قرارداد با طرفین است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور با اشاره به مشکل قانونی موجود در اساسنامه صندوق اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد می تواند با ثبت شرکت خصولتی با سهم 49 درصد منطقه آزاد و 51 درصد بخش خصوصی در آگهی مزایده شرکت و نسبت به اهداف آینده احیای بناها اقدام کند.

او با اشاره به نقش تفاهم نامه های قبلی در تصمیم گیری های فعلی توضیح داد: در صورت وجود تفاهم نامه همکاری صندوق آمادگی دارد با یاری وزارتخانه نسبت به واگذاری مجموعه بناها به منطقه آزاد اقدام کند.

جواد نریمانی ناظر پروژه های بازسازیی پردیسان با اشاره به اقدامات عملیات بازسازیی در طول سال های گذشته گفت: میراثفرهنگی استان برای امسال نیز اعتباراتی در راستای بازسازی این آثار تخصیص داده که پیمانکاران معین شده و به زودی عملیات کارگاهی آن آغاز خواهد شد.

ضرورت توجه به احیای بناهای در حال تخریب ماکو

علی خورابلو رئیس اداره میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی ماکو نیز در حاشیه این بازدید با اشاره به اینکه سال های زیادی است اعتبارات طرح های پردیسان قطع شده بود، گفت: در نهایت با پیگیری اداره کل استان در طول پنج سال گذشته به رغم تنگناهای اقتصادی همه ساله از اعتبارات استانی، ملی و شهرستانی برای برطرف خطر، بازسازی و تعویض رویه سقف شیروانی، خرپاها، تسلیح پی، دیوارها، همچنین تملک بانک ملی و کلاه فرهنگی و شیرخورشید اقدام شده است.

او توضیح داد: معین تکلیف این بناها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و خواست عمومی جامعه محلی و میراثفرهنگی است، متأسفانه بروکراسی های اداری و قانونی تا به امروز مانع حل معضل فعلی شده و در این بین بیشترین صدمات را بناهای تاریخی منطقه می بینند.

خورابلو با اشاره به مزایده بناهای پردیسان توسط صندوق در چندین مرحله و استقبال نکردن از آن گفت: ماکو دارای بناهای تاریخی دیگری مانند فرمانداری قدیم، پست خانه، هلال احمر، کاخ عزت الله خان، بیمارستان ارتش نیز هست که در سایه نبود هماهنگی ها و نیز نبود نظر مساعد در بازسازی و احیای آن ها توسط دستگاه های مالک و متولی امروزه یا به کل تخریب شده اند و یا در معرض تخریب کامل هستند.

او اعلام نمود: در حال حاضر مهم ترین وظیفه ما بازسازی و احیای بناهای تاریخی پردیسان ماکو با کاربری های همگون با حفظ شأن اثر تاریخی است و امیدواریم ترتیبات قانونی لازم برای واگذاری بناهای موصوف به سازمان منطقه آزاد ماکو در اسرع وقت فراهم گردد.

منبع: میراث آریا

به "بازدید مدیرعامل صندوق توسعه از بناهای تاریخی طرح پردیسان ماکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید مدیرعامل صندوق توسعه از بناهای تاریخی طرح پردیسان ماکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید