12 راه چاره موثر برای برطرف تشنگی، بوییدن سیب و لیمو از بروز عطش جلوگیری می نماید

به گزارش وبلاگ بایوس، یک متخصص طب سنتی گفت: بوییدن سیب گلاب و لیمو از راه چاره های مفیدی است که برای برطرف تشنگی می توان از آن استفاده کرد.

12 راه چاره موثر برای برطرف تشنگی، بوییدن سیب و لیمو از بروز عطش جلوگیری می نماید

احمد کریمی متخصص طب سنتی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره راه حل هایی برای کنترل عطش و کاهش عوارض ناشی از کم آب شدن بدن گفت: با توجه با قرار دریافت در ماه مبارک رمضان بیش از هر چیزی باید به غذایی که در وعده سحر مصرف می کنید توجه داشته باشید؛ پرخوری در این وعده یکی از عوامل مهم در تشنگی محسوب می گردد پس کم بخورید تا تشنه نشوید.

وی ادامه داد: استفاده از خوراکی هایی که طبع خنک یا سردی دارند باعث جلوگیری از بروز تشنگی شدید می گردد. شاید از بهترین آنها بتوان به شربت خاکشیر اشاره نمود که از گذشته در روز های گرم سال مورد توجه ایرانی ها قرار می گرفته است. اضافه کردن چند قطره آب لیمو ترش تازه یا آبلیمو، تاثیر شربت خاکشیر را افزایش می دهد. اضافه کردن کمی تخم شربتی یا تخم ریحان به این گونه شربت ها، به کاهش ضعف در طول روز و به خصوص در هنگام روزه داری هم یاری شایانی می نماید.

کریمی تاکید نمود: از دیگر روش مناسب برای مقبله با تشنگی استفاده از ترکیب عرق های کاسنی و شاه تره را به نسبت مساوی است؛ در ایام ماه مبارک رمضان می توانید این مخلوط را در یخچال گذاشته در فاصله افطار تا سحر به جای آب مصرف کنید. مداومت در انجام این کار، تشنگی طول روز را بسیار کم می نماید.

متخصص طب سنتی اضافه نمود: چنانچه در این ایام عزیز و در فاصله بین افطار تا سحر 2 یا سه لیوان شربت عسل و آبلیموی طبیعی مصرف کنید؛ رطوبت کافی بدنتان تامین شده و با کمبود آب بدن، افزایش حرارت یا غلبه تشنگی در اثر روزه داری روبرو نخواهید شد.

مصرف ماهی و کله پاچه شما را تشنه تر می نماید

وی با اشاره به اینکه مصرف زیاد گوشت قرمز هم باعث افزایش صفرا و تشنگی می گردد، توضیح داد: در ایام ماه مبارک رمضان از غذاهای سرخ کردنی و غذاهای بسیار چرب، شور، شیرین، تند و پرادویه پرهیز کنید. حلیم، کله پاچه و ماهی از جمله غذاهایی هستند که تشنگی را زیاد می نمایند. مصرف ادویه، فلفل و سیر را در غذاهای خود محدود کنید. چای، قهوه و کاکائو هم به دلیل خاصیت ادرارآوری خود می توانند تشنگی را تشدید نمایند.

این متخصص طب سنتی گفت: از خوابیدن بلافاصله بعد از سحری، به خصوص اگر غذاهای با طبع گرم مصرف نموده اید، پرهیز کنید، دوش دریافت در طول روز باعث کاهش حرارت بدن می گردد اما توجه داشته باشید که باید برای این کار از آب ولرم بهره ببرید؛ استفاده از میوه های آبدار و خنک مثل هندوانه، خیار، هلو، آلبالو و غیره و غذاهای لعاب داری مانند کدو، شیر و فرنی و سبزی هایی مثل کاهو و خرفه هم به کاهش تشنگی یاری می نمایند.

عوارض کنار گذاشتن ناگهانی چای در ماه رمضان

کریمی گفت: در صورتی که اهل چای هستید، چای کمرنگ مصرف کنید زیرا چای باعث افزایش ادرار و کاهش مایعات بدن می گردد. البته در ماه مبارک به فکر ترک مصرف چای نیفتید چراکه کنار گذاشتن ناگهانی آن شما را دچار مسائل ناشی از ترک می نماید. برای انجام چنین کاری باید از چند ماه قبل و به صورت تدریجی اقدام کنید.

وی اضافه نمود: در صورتی که اهل دمنوش هستید، سراغ انواع آن با طبع سرد و یا معتدل استفاده و از دم نوش های گرم مانند دم نوش نعناع، بابونه، اسطوخودوس و غیره پرهیز کنید؛ این عرقیات باعث افزایش حرارت بدن و به دنبال آن تشنگی می شوند.

این متخصص طب سنتی اظهار کرد: علاوه بر موارد ذکر شده می توانید تخم خرفه کوبیده را در دوغ بخیسانید و بگذارید خشک گردد؛ این کار را سه تا هفت بار تکرار کنید و با مصرف مداوم این پودر تشنگی روزمره را از خود دور کنید. بوییدن سیب گلاب، خیار، لیمو و گلاب هم از راه حل های مفیدی است که اغلب افراد از آن غافل می شوند؛ حتی اسپری کردن گلاب خنک در فضای اتاق و شستشوی سر و گردن و سینه با آب خنک یا گلاب باعث کنترل حرارت بدن و تشنگی می گردد.

کریمی با تاکید بر این که تنفس هوا خنک، زائد حرارت قلب را کاهش می دهد گفت: یک ساعت خواب پیش از ظهر، قرار ندریافت در معرض آفتاب، کاهش فعالیت های جسمی در ساعات گرم روز و درگیری های فکری هم می تواند شما را در امر روزه داری همراهی کند؛ استفاده کمتر از رنگ های گرم، پوشیدن لباس هایی با رنگ های روشن و طبیعت خنک، پرهیز از قرار دریافت در معرض بوها و عطرهای گرم راه حل های ساده و موثری برای کاهش گرمای بدن است.

وی یادآوری کرد: مالیدن روغن بادام یا بنفشه به بدن، شکم، گونه ها پیشانی و پشت گوش باعث بهبود خونرسانی زیر جلدی شده و دمای بدن را متعادل نگه می دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "12 راه چاره موثر برای برطرف تشنگی، بوییدن سیب و لیمو از بروز عطش جلوگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 راه چاره موثر برای برطرف تشنگی، بوییدن سیب و لیمو از بروز عطش جلوگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید