کرونا؛ له یا علیه ترامپ، نگاهی بر آینده کارزار انتخاباتی 2020

به گزارش وبلاگ بایوس، خبرنگاران، گروه بین الملل- مریم خرمائی: خیلی ها می گویند که او خطر شیوع کرونا را جدی نگرفت. منظورشان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است که در مراحل آغازین این بحران، بلا را از جان آمریکایی هایی که امروزه صدرنشین آمار مبتلایان به کووید 19 هستند، دور می دید و حتی وقتی به ضرب و زور دموکرات های کنگره مجبور به نشان دادن واکنشی دیرهنگام شد؛ خودش از گود ماجرا فاصله گرفت و معاونش مایک پنس را رئیس ستاد مبارزه با بیماری کرد.

کرونا؛ له یا علیه ترامپ، نگاهی بر آینده کارزار انتخاباتی 2020

اما دیری نپایید که ویروس در زندگی آمریکایی ها جا خوش کرد و چوب لای چرخ اقتصاد این کشور گذاشت- همان مالی که قرار بود برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 و در مصاف با رقیب دموکراتی باشد که علی الظاهر جو بایدن است.

به نظر می آید فروکش کردن سیر صعودی بازار بورس آمریکا، به خواب رفتن چرخه مالی و در نهایت، متهم جلوه دادن ترامپ به سهل انگاری می تواند اقبال کم نظیر او برای حفظ سکان کاخ سفید طی 4 سال آینده را بیش از آنچه که انتظار می رود، کم فروغ کند.

این نیمه خوش بینانه واقعه است. در حقیقت، کارشناسان زیادی به این باور امید بسته اند که تأثیر مالی کرونا به معنای آن باشد که ترامپ انتخابات را از دست بدهد. اما در عین حال، اغلب آنها اذعان می نمایند مادامیکه یک رقیب دموکرات بلامنازع وجود نداشته باشد که به وجهی قابل قبول از پس اثبات قابلیت های خود برآید، نمی توان به این خوش بینی تکیه کرد که ترامپ انتخابات را می بازد. اینکه کرونا برای خود وزنه ای است و معادلات سیاسی را تا حدی جابه جا نموده است، نباید مانع دیدن این واقعیت شود که او باید انتخابات را به نفع شخص دیگری واگذار کند. اما آیا بایدن خواب آلود یا حتی برنی سندرز سوسیال دموکرات که در این روزهای کرونایی، شعارهای برابری جویانه اش از موج پوپولیستی حاکم بر نظام سرمایه داری آمریکا عبور نموده، می توانند گزینه های خوبی برای رقابت با ترامپ باشند؟

در کنار حقایقی چون سایه انداختن تبعات مالی کرونا بر شانس پیروزی ترامپ در انتخابات 2020 و حتی تناقض گویی های او در مواجهه با بحران اخیر، واقعیت های دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد این ویروس همه گیر شانس نامزدهای دموکرات را نیز به همین اندازه تحت الشعاع قرار داده است.

تبلیغات منفی؛ سود نهایی از آن کیست

بسیاری از گروه های دموکرات قانع شده اند که با تشدید جنگ تبلیغاتی علیه ترامپ آن هم با تمرکز بر واکنش دیرهنگام او به مهار کرونا، می توانند افکار عمومی آمریکا را به نفع خود تغییر بدهند حال آنکه بعضی استراتژیست های دموکرات نظر متفاوتی دارند و می گویند ذهنی که بیدار شود نسبت به همه چیز حساسیت نشان می دهد.

به بیان واضح تر، ترامپ بعد از تجاهل های عامدانه در باب اهمیت ویروس کرونا، بالاخره قانع شد که باید موقعیت پیش آمده را به نفع خود تغییر دهد. پس در حالی که همه کارزارهای انتخاباتی آمریکا متوقف شده است، از تریبونی که کاخ سفید در اختیارش قرار داده برای عرضه توانمندی های خود استفاده می نماید؛ اینکه او به یک باره معاونش را از صحنه عقب راند و خودش زمام امور را به دست گرفت اثباتی بر این فرضیه است.

اینکه بایدن و سندرز نوک پیکان تبلیغات علیه ترامپ را تیز نموده اند تا چه حد می تواند تصویری که او حین سفر به ویسکانسین و بازدید از کشتی بیمارستانی تازه تأسیس آفرید را در ذهن مردم مخدوش کند. درباره یک ماه پیش صحبت نمی کنیم که ترامپ خطر را نادیده می گرفت بلکه درباره زمان حال صحبت می کنیم که وی درست وسط گود ماجرا است و با استفاده از عباراتی چون دشمن نامرئی و موقعیت جنگی به کل ماجرا آب و تاب می دهد. در واقع تبلیغات منفی حزب موکرات درباره ترامپ ذهن مردم را به سمت این سوال سوق می دهد که اگر او کم کاری می نماید؛ نامزدهای دموکرات چه می نمایند و آیا بهتر نیست که آنها به جای تمرکز بیش از اندازه بر کاستی های رئیس جمهوری آمریکا، پیشنهادهای خود را درباره نحوه مبارزه با کرونا ارائه دهند؟

کارزار دیجیتالی؛ وقتی فناوری معین نماینده است

حال فرض کنیم که در اوج شیوع کرونا، گزینه اصلی دموکرات ها یعنی بایدن کارزار هوشمندانه ای علیه ترامپ تدارک ببیند. خوب با توجه به اینکه ممکن است با تداوم بیماری و توصیه به عدم تجمع مردمی، فرایند رقابت ها به سمت برگزاری انتخابات آنلاین پیش برود، آیا نباید تمرکز او بر تشدید توانمندی های دیجیتالی ستاد انتخاباتی خود باشد؟ البته که جواب آری است اما خبر بد آنکه تیم دیجیتالی سندرز از او جلوتر است و خبر بدتر آنکه تیم دیجیتالی ترامپ از هر دو آنها!

فراموش نکنیم که از رقابت انتخاباتی 2016 به این سو، شخص ترامپ و تیم او به بهترین وجه از رسانه های اجتماعی برای بازی با افکار عمومی استفاده نموده اند و از این حیث او از رقبای خود جلوتر است.

البته باید به همه موارد گفته شده این موضوع را هم اضافه کرد که تکلیف ترامپ در اردوگاه جمهوریخواهان معین است و او نامزد نهایی حزب در انتخابات 2020 است اما رقابت مقدماتی دموکرات ها در 15 ایالت به تعویق افتاده و بایدن و سندرز باید بخشی از توان خود را روی رقابت با یکدیگر بگذارند.

موضوعات متفرقه؛ از اصل ماجرا دور نشویم

از اکنون تا زمان انتخابات 2020 ناشناخته های زیادی وجود دارد اما واقعیت آن است که سقوط یا صعود ترامپ به میزان توانایی او در مهار کرونا ربط دارد و در این میان چیز زیادی وجود ندارد که دموکرات ها بخواهند روی آن مانور بدهند.

در حال حاضر، ذهن مردم آمریکا به گونه ای نفوذناپذیر بر شیوع ویروس کرونا متمرکز شده و این موجب می شود قیل و قال حول مسائلی که دموکرات ها وجه التمایز خود با ترامپ قرار می دادند تا حد زیادی به حاشیه رانده شود؛ مسائلی از قبیل کنترل تسلیحات، تغییرات اقلیمی و حتی بیمه درمانی.

دموکرات ها همواره از چنین موضوعاتی به عنوان ابزار به همه پرسی گذاشتن مشروعیت ترامپ استفاده می کردند اما اکنون تمامی این مسائل در برابر این سوال که آیا او از صلاحیت و درایت کافی برای خاتمه دادن به بحران کرونا برخوردار است رنگ می بازد. این سوالی است که پاسخ آن را فقط خود ترامپ باید بدهد. اگر آری باشد؛ اقتصاد هم دیر یا زود به روال قبل باز می شود. اگر خیر باشد باز هم دموکرات ها به نوبه خود نیازمند هوشمندی برای عبور از تبعاتی هستند که شیوع کرونا بر ستاد انتخاباتی شان گذاشته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کرونا؛ له یا علیه ترامپ، نگاهی بر آینده کارزار انتخاباتی 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ له یا علیه ترامپ، نگاهی بر آینده کارزار انتخاباتی 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید