کاهش فشار خون با نور آبی

ایسنا نوشت: محققان انگلیسی دریافتند که نور آبی سبب کاهش فشار خون می گردد.

کاهش فشار خون با نور آبی

اگر فردی به فشار خون بالا مبتلا باشد، احتمال اینکه به سکته مغزی دچار گردد زیاد است. علت اصلی ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز فشار خون بالا است. بنابراین عوامل زیادی در کاهش و یا افزایش فشار خون دخیل هستند که از این میان می توان به تغییرات رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش اشاره نمود.

حال محققان دانشگاه سوری(Surrey) انگلیس دریافته اند که نور آبی می تواند به کاهش فشار خون یاری کند. این محققان آزمایشی انجام دادند و در آن 14 مرد سالم را در یک روز به مدت 30 دقیقه در معرض نور آبی قرار دادند.

نور آبی دارای طول موج 450 نانومتراست. این محققان فشار خون داوطلبان را قبل، در حین و دو ساعت بعد از انجام آزمایش اندازه گیری کردند. نتایج نشان داد که نور آبی سبب کاهش هشت میلی متر جیوه ای فشار خون سیستولیک افراد شد.

چون قلب ضربان دارد، جریان خون به وسیله شریان ها پایدار نیست اما خفیف است و جریان خون و فشار آن، لحظه به لحظه تغییر می نمایند. به همین دلیل، اندازه گیری فشار خون فرد به عنوان دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک ثبت می گردد. این دو عدد نشان دهنده جنبه های مختلف فشار خون هستند. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می گردد. به نظر می رسد که نور آبی سبب افزایش سطح اکسید نیتریک نیز می گردد. این ترکیب شیمیایی با سلامت قلب مرتبط است.

دانشمندان معتقدند که نور آبی سبب آزاد شدن اکسید نیتریک از پوست به جریان خون می گردد بنابراین رگ ها آرام شده و جریان خون افزایش می یابد که در نتیجه آن فشار خون کاسته می گردد.

نتایج این تحقیق در مجله the European Journal of Preventive Cardiology منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "کاهش فشار خون با نور آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فشار خون با نور آبی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید