کاخ ویانا، قصری بی نظیر در کوردوبا اسپانیا

به گزارش وبلاگ بایوس، کاخ ویانا در کوردوبا اسپانیا

کاخ ویانا به عنوان یک بنای تاریخی و هنری از نظر ملی و همچنین باغ هنری آن یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهر کوردوبا در اسپانیا است. منحصر به فرد بودن این کاخ به دلیل وجود 12 حیاط مختلف آن بوده که به عنوان موزه حیاط ها نیز شناخته می گردد. مجموعه ساختمان ها و باغ های این کاخ در فضایی به وسعت 6500 متر مربع قرار گرفته اند. کاخ ویانا دارای تاریخی به مدت پنج قرن می باشد. در تمام این مدت حیاط ها همواره نقش اصلی این ساختمان بوده اند و تقریبا در نتیجه تغییرات در طول زمان رشد نموده و ارگانیزه شده اند. تا اواخر قرن بیستم خانواده های نجیبی که دارای شخصیت های سنتی بزرگ بوده اند در این کاخ زندگی می نموده اند. حیاط کوردوبا به عنوان وارث سنت رومی و عربی در کاخ ویانا به عنوان بزرگترین نمایشگاه تاریخی این مکان است. با خبرنگاران همراه باشید تا با یکدیگر در خصوص این کاخ تاریخی و موزه های طبیعی آن بیشتر بدانیم.

کاخ ویانا، قصری بی نظیر در کوردوبا اسپانیا

خانه کاخ ویانا

خانه کاخ ویانا، خانه ای است که از قرن 15 تا 19 میلادی به خانواده Lordship و پس از آن نیز به خانواده Marquisate of Villaseca تعلق داشته است. در سال 1873، نهمین فرد از خانواده Marquisate of Villaseca یک بیوه و تنها وارث این خانواده بود که در این کاخ زندگی می کرد با Don Teobaldo Saavedra پسر Duke of Rivas مجدد ازدواج کرد که موجب شد تا پادشاه آلفونسو دوازدهم در سال 1875 عنوان Marquis of Viana را بر روی این خانه بگذارد. بعدها در سال 1980، Marquis of Viana سوم که یک بیوه بدون فرزند بود این خانه را به Caja Provincial de Ahorros de Córdoba (بانک پس انداز استان کوردوبا) فروخت و در حال حاضر این کاخ متعلق به بنیاد CajaSur می باشد.

کاخ ویانا امکان بازدید از یک خانه واقعی از خانواده ای نجیب و کشف تکامل سبک های معماری و هنرهای تزیینی و همچنین محیط های اشرافی را می دهد. زمانی که وارد این خانه می شوید انگار که به زمان دیگری رفته اید که موجب دانستن تکامل در شیوه زندگی ان ها، سلیقه هایشان و همچنین نقش مهمی که این نخبگان قدرت در طول تاریخ حضور خود داشته اند را در می یابید. آداب و رسوم و زیبایی شناسی آن ها در مجموعه های هنری موجود در کاخ ویانا منعکس شده است. چرم و صنایع دستی منبت کاری شده، کاشی های هرالدیک، فرش های سلطنتی، پرده ها، نقاشی ها، ظروف چینی مورد استفاده آن ها، مبلمان در سبک های مختلف تاریخی و قطعات باستان شناسی همگی از جمله آثار تاریخی و هنری است که می توانید در کاخ ویانا مشاهده کنید.

این بازدید با یکی از جاذبه های اصلی این کاخ ادامه پیدا می نماید. دوازده حیاط و باغ که هر کدام دارای شخصیتی متفاوت هستند و گردش در آن ها را با بسیاری از صداهای مختلف، رنگ ها و عطرها جذاب تر می نماید. داخل خانه و حیاط های آن به صورت یکپارچه دیده شده اند و این هماهنگی جذابیت اصلی این کاخ را ایجاد می نماید. نقش حیاط ها به این دلیل است که امکان لذت بردن از فضای سبز و محیط زیست نیز فراهم شود. بسته به اینکه شما در چه زمانی و چه فصلی از سال از این مکان دیدنی بازدید خواهید کرد دیدگاه ها و احساسات مختلفی به افراد منتقل می شود. موضوع اصلی زمانی که در داخل خانه بازدید می کنید به ان پرداخته می شود، توسعه زندگی اجتماعی، زندگی روزمره و مجموعه های ان به عنوان نمادی از قدرت در زمانی است که کاخ ویانا بیشترین جلال و شکوه خود را داشته است. بازدید از داخل ساختمان به 3 بخش به توضیح زیر تقسیم می شود.

نمایشگاه قدرت: که بیشترین آن در قسمت پایین خانه قرار گرفته است.

زندگی در خانه: که تمام بخش غربی و بخشی از بخش شرقی طبقه بالای قصر را به خود اختصاص داده.

مجموعه های بزرگ: که بیشتر آن ها در قسمت شرقی طبقه بالای کاخ قرار گرفته اند.

تاریخچه کاخ ویانا

دوره اول که از سال های 1492 تا 1704 برای این کاخ بوده است متعلق به خانواده Lords of Villaseca می باشد. در این دوران که طولانی ترین زمان اقامت یک خانواده در این خانه بود و هفت مالک مختلف داشت، تعییراتی تدریجی در ساختار این کاخ صورت گرفت تا از یک خانه قرون وسطایی تبدیل به یک کاخ دوران رنسانس شود.

دوره دوم که از سال های 1704 تا 1788 به طول انجامید متعلق به خانوادهMarquises of Villaseca است. Ana Rafaela که ششمین فرد از این خانواده بود و به طور قابل توجهی دست به بعضی اصلاحات در داخل کاخ زد. کاری که او انجام داد منجر به ایجاد اتاقی برای بایگانی اطلاعات تاریخی کاخ ویانا و همچنین یک سنگ گرانبهایی که مستند اشراف اسپانیا بود شد. در طول مدت مالکیت او همچنین حیاط این کاخ دائما بازسازی شد. او با شخصی به نام Fernando Cabrera Gómez ازدواج نموده و در نهایت پسرش وارث بعدی کاخ شد.

دوره سوم که از سال های 1788 تا 1871 می باشد و همچنان این کاخ متعلق به خانوادهMarquises of Villaseca بود. بیوه مارکیز از آخرین کابررا با ازدواج مجدد با پسر دوک ریواس (نویسنده معروف رمانتیک کوردوبا) موجب تغییری در تاریخ این کاخ شد. او از هیچ کدام از شوهرانش فرزندی نداشت بنابراین وارث کاخ برادرزاده های مارکیز اول بودند بنابراین نام این کاخ به نام عموی او تغییر نموده و به کاخ ویانا نامگذاری شد تا دوره جدید برای آن شروع شود.

دوره چهارم که از سال های 1871 تا 1980 به طول انجامید به Marquises of Viana متعلق است. مارکیز دوم از خانواده ویانا که در دادگستری دولتی نفوذ بسیاری داشته و از نزدیکان پادشاه آلفونسو بود کسی است که موجب تغییرات اساسی در ماهیت کاخ ویانا کرد. او همچنین کارشناس بزرگ مسائل کشاورزی بوده و دارای کسب و کاری در زمینه زیتون و همچنین رییس انجمن ملی زیتون در اسپانیا بود. او با ابتکار عملی که داشت تصمیم گرفت تا کاخ ویانا را به خانه موزه تبدیل کند و با خرید مجموعه های ارزشمندی از کاشی ها، چرم و همچنین کتابخانه ها آن را زینت نموده و شخصا به نظارت بر کار آماده سازی آن پرداخت. بنابراین بسیاری از اسناد و نامه های این کاخ در بایگانی آن قرار گرفتند. او در ادامه در جهت تهیه کارت پستال از کاخ ویانا و حیاط های آن اقدام کرد تا دیگران بیشتر با آن آشنا شوند. ماکیز ویانا سوم که او نیز بدون فرزند بود مسئول ظاهر فعلی کاخ ویانا است به خصوص حیاط هایی که در قرن نوزدهم اضافه شده را با اشیا تزیینی و باستان شناسی زینت داد. او بسیاری از آثار زینتی خود را از کاخ مادرید به این مکان آورد و در نهایت در سال 1980 آن را این مکان تاریخی را برای فروش قرار داد.

دوره پنجم که از سال 1980 تا اکنون می باشد، هنگامی که در سال 1980 صحبت از فروش این کاخ شد مردم منطقه کوردوبا با تظاهرات و همچنین گروه های سیاست و ملی درخواست کردند تا کاخ ویانا به عنوان میراث این شهر قرار گیرد. در نهایت توافق اجرا شده بین شهرداری و مارکیز سوم موجب شد تا بانک پس انداز استان کوردوبا کاخ را از او خریداری نموده و ورود به این مکان فوق العاده را برای عموم آزاد کند. افرادی که قرن ها کنار این کاخ زندگی نموده بودند امکان بازدید از داخل آن را به دست آوردند. این کاخ به عنوان یک بنای تاریخی هنری در سال 1983 ثبت شد و در حال حاضر به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی کوردوبا شناخته می شود.

حیاط ها و باغ های کاخ ویانا

حیاط های کاخ ویانا وارث سنت رومی و عربی و همچنین گسترده ترین نمایه تاریخی است. این حیاط ها نمونه ای از معماری محلی به سبک های رنسانس به عنوان نمادهای قدرت می باشد. 12 نوع باغ مختلف در محوطه کاخ ویانا وجود دارد که ان ها شامل حیاط پذیرایی و مهمانی، حیاط گربه ها، حیاط درختان پرتغال، حیاط میله ها، حیاط مادام، حیاط ستون ها، حیاط استخر، حیاط چشمه، حیاط باغ ها، حیاط دروازه ها، حیاط کلیسای کوچک، حیاط اتاق بایگانی می باشد. هر کدام از این حیاط ها داستان ها و توضیحات و همچنین گیاهان خاص خود را دارند.

زمان های مناسب بازدید از کاخ ویانا

زمستان ها: در زمستان می توانید از 2 سپتامبر به بعد از سه شنبه تا شنبه همه روزه از ساعت 10 الی 19 و یکشنبه ها از ساعت 10 الی 15 از کاخ ویانا بازدید نمایید. دوشنبه ها موزه بسته می باشد.

تابستان ها: در ماه های جولای و آگوست از ساعت 9 الی 15 همه روزه می توانید از این موزه دیدن نموده و البته همچنان دوشنبه ها تعطیل خواهد بود. دقت کنید که آخرین بازدید از کاخ ویانا یک ساعت قبل از بسته شدن موزه انجام می گیرد.

منبع: www.palaciodeviana.com

منبع: الی گشت

به "کاخ ویانا، قصری بی نظیر در کوردوبا اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ ویانا، قصری بی نظیر در کوردوبا اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید