پیشنهاد جدید ترامپ برای مذاکره با ایران و رونمایی از یک تاکتیک جدید!

به گزارش وبلاگ بایوس، با وجود اینکه مدت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده است، رئیس جمهور این کشور همچنان امیدوار است که در چند ماه به جامانده تا انتخابات، با ایران مذاکره کند و با امضای یک توافق جدید با این کشور، موقعیت انتخاباتی خود را بهبود بخشد.

پیشنهاد جدید ترامپ برای مذاکره با ایران و رونمایی از یک تاکتیک جدید!

به گزارش وبلاگ بایوس، از معدود مواردی که دونالد ترامپ در طول ریاست جمهوری اش هرگز از آن ناامید نشده است، مذاکره با ایران است. او در چهار سال گذشته به طور پیوسته از تمایلش برای مذاکره و حتی ملاقات با سران ایران سخن گفته است. حدود دو هفته پیش، در جریان تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، ترامپ از این تبادل برای گگرددن باب مذاکرات با ایران استفاده کرد.

ایران و آمریکا، مایکل وایت، زندانی آمریکایی در ایران و مجید طاهری، زندانی ایرانی در آمریکا، را مبادله کردند.

ترامپ، ضمن تشکر از ایران، با اشاره به آزادی وایت در توئیتی نوشت: این نشان می دهد که [امضای] توافق امکان پذیر است. اندکی بعد، ترامپ بار دیگر خواهان توافق با ایران شد و نوشت: بسیار خوب است که مایکل به خانه برگشت. تازه رسید. بسیار هیجان انگیز است. از ایران سپاسگزارم. برای امضای توافق عظیم تا بعد از انتخابات منتظر نمانید. من پیروز خواهم شد. اکنون می توانید به توافق بهتری برسید.

ایران، پیشنهاد مذاکره ترامپ را نادیده گرفت. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در توئیتی، مذاکره با دولت ترامپ را منتفی دانست. او نوشت: اوضاع ترامپ چه در تقابل های بین المللی، چه در افتضاح مدیریت کرونا و چه در آتش افروزی نژادپرستانه در داخل آمریکا به قدری خراب است که تیمش چاره ای جز فراوری و نمایش موفقیت های ساختگی برای او ندارند. تبادل زندانیان، نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره ای هم در آینده انجام نخواهد شد.

پیشنهاد ترامپ، اگر چه به جایی نرسید، اما یک نکته مهم را نشان داد و آن، گره خوردن موضوع مذاکره با ایران به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. ترامپ بار ها مدعی شده که جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا، به ایران گفته است تا انتها ریاست جمهوری ترامپ صبر کند.

ترامپ در نخستین گردهمایی انتخاباتی اش بعد از شیوع ویروس کرونا که در شهر تالسا در ایالت اوکلاهوما برگزار گردید، بار دیگر این ادعا را تکرار کرد و کری را به کارشکنی در مناسبات آمریکا و ایران متهم کرد. او با بیان اینکه ایران و چین به شدت خواهان پیروزی جو بایدن در انتخابات هستند، گفت: با ایران توافق بسیار سریعی امضا خواهم کرد؛ بهترین توافقی که تا حالا دیده اید. قبلا یکچنین توافقی با چین امضا نموده بودم و می توانم [توافقات] بیشتری امضا کنم. آن ها [ایران] شکست من را می خواهند، چون اگر شکست بخورم، صاحب آمریکا خواهند شد.

ترامپ در تجمعات انتخاباتی به سخت گیری های دولت اش بر ایران و چین مباهات می نماید.

مطلقا ممنوع

ترامپ در ادامه مدعی شد که باراک اوباما، بابت هیچ چیز به ایران 150 میلیارد دلار داده است. رئیس جمهور آمریکا اضافه نمود: آن ها منتظر هستند. ایران به شدت دنبال امضای توافق است. اما کری و دیگران به آن ها گفته اند که منتظر بمانید، چون اگر ترامپ شکست بخورد، آمریکا مال شما خواهد بود.

تا اینجا، اظهارات ترامپ در اوکلاهوما تکرار ادعا های پیشین است. ترامپ بار ها و بار ها ادعا نموده که اوباما به ایران 150 میلیارد دلار داده و جان کری هم به ایران گفته که از مذاکره با ترامپ خودداری کند. اما ترامپ در ادامه، اظهارات قابل تاملی بیان می نماید که نشان دهنده نوع نگاه او به ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری است.

ترامپ با اشاره به توصیه ادعایی جان کری به ایران گفت: برای من مهم نیست. من به آن ها [ایران] گفتم می توانیم [تا بعد از انتخابات] صبر کنیم. اما وقتی پیروز شوم، هزینه بسیار بیشتری نسبت به توافقی که الان امضا می کنید، پرداخت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

تبادل زندانیان؛ چرا فعلا مذاکره بعید است؟

ترامپ ایران را تهدید نموده که بعد از انتخابات، امضای توافق با وی سخت خواهد بود. با این حال، بعید است که این تهدید، ایران را به مذاکره با ترامپ ترغیب کند. چرا که اولا تا انتخابات سوم نوامبر آمریکا کمتر از پنج ماه به جامانده است و حتی اگر به فرض ایران قبول کند با کاخ سفید وارد مذاکره گردد، در این مدت امکان رسیدن به توافق وجود ندارد. ثانیا، بعید نیست که ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات موضع خود را در مورد مذاکره تغییر دهد و امتیازات بیشتری درخواست کند. ترامپ به خاطر بحران های پی در پی داخلی، در موضع ضعف واقع شده است و اکنون به شدت محتاج یک دستاورد است. اما این شرایط ممکن است بعد از انتخابات تغییر کند.

از سوی دیگر، در ایران هیچ اجماعی درباره مذاکره با آمریکا وجود ندارد. بعضی از سیاستمداران ایران هرگونه مذاکره با آمریکا را رد می نمایند. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس گفت: ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم، اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع است.

منبع: فرارو

به "پیشنهاد جدید ترامپ برای مذاکره با ایران و رونمایی از یک تاکتیک جدید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد جدید ترامپ برای مذاکره با ایران و رونمایی از یک تاکتیک جدید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید