ونایی در محاصره قهوه خانه های غیرمجاز، میراث فرهنگی برنامه بدهد

به گزارش وبلاگ بایوس، خبرنگاران - گروه استانها: منطقه سرسبز و بکر روستای ونایی از توابع بخش اشترینان نیز از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می رود که اغلب گردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می نمایند، ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است و در فهرست روستاهای گردشگری استان لرستان واقع شده است.

ونایی در محاصره قهوه خانه های غیرمجاز، میراث فرهنگی برنامه بدهد

فعالیت قهوه خانه های غیرمجاز در منطقه گردشگری ونایی

وجود چشمه سارهای جوشان همچون سراب سفید، دو روزنه، طوطیا و سراب پنبه که از دامن کوههای این منطقه می جوشد و منبع اصلی آب شرب شهر بروجرد است، علاوه بر رونق کشاورزی، صحنه های دل فریب و چشم نوازی را در مقابل چشم گردشگران به تصویر می کشد.

برای رفتن به این روستا از سمت شهر بروجرد جاده ای با طول نزدیک به پنج کیلومتر وجود دارد که در کنار آن درختانی از نوع بید و سپیدار سر به فلک کشیده و مسیر جاده را پوشانده که در فصل بهار با زنده شدن طبیعت سرسبزی آن نمایان می گردد و این منطقه پذیرای مهمانان و گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

مستعد بودن این منطقه گردشگری توانسته سالانه بازدید نمایندگان زیادی به خود جذب کند، این در حالیست که برخی از افراد سودجو به بهانه سرویس دهی برای رفاه بازدیدنمایندگان و گردشگران دست به ایجاد قهوه خانه های بین راهی غیر مجاز نموده اند.

این در حالیست که فعالیت قهوه خانه های غیرمجاز در این منطقه گردشگری علاوه بر انتقاد گردشگران از ارائه خدمات نامطلوب، موجب آسیب هایی به طبیعت منطقه از جمله قطع درختان و دفع غیربهداشتی پسماندها و نخاله ها گردیده بود.

ضرورت ساماندهی قهوه خانه ها و صدور مجوز برای آنها

رضا آریایی فرماندار بروجرد در این رابطه در گفت و گو با وبلاگ بایوس بر ضرورت ساماندهی قهوه خانه های مسیر جاده ونایی بروجرد تاکید نمود و گفت: باید قهوه خانه های سنتی مسیر جاده منطقه گردشگری ونایی را ساماندهی کنیم و برای همه آنها مجوز صادر گردد.

وی، اضافه کرد: به میراث فرهنگی ابلاغ گردیده است که با هماهنگی بخشداری، دهیاری و اداره اماکن، مالکین و صاحبان سفره خانه ها شناسایی و ساماندهی شوند تا در قالب یک برنامه مدون به فعالیت اقتصادیشان ادامه دهند.

فرماندار بروجرد، توضیح داد: نمی خواهیم جلوی فعالیت این قهوه خانه ها را بگیریم چون ونایی یک قطب گردشگری در بروجرد است که در فصول بهار و تابستان جاذبه های زیادی برای جذب گردشگر در این منطقه ایجاد می نماید اما باید این واحدها اقدام به اخذ مجوز نمایند.

آریایی، ادامه داد: در حال حاضر سرویس های بهداشتی در منطقه گردشگری ونایی حالت استاندارد موارد بهداشتی لازم را نداشته و پارکینگ خودروها نیز شرایط مناسبی ندارند.

وی، تاکید نمود: لازم است ساماندهی سفره خانه ها با هدف افزایش سطح بهداشت عرضه مواد غذایی، بهبود سرویس دهی به گردشگران، شناسایی صاحبان سفره خانه ها و صدور کارت فعالیت، حفاظت از محیط زیست و... انجام گردد.

به هر روی ساماندهی قهوه خانه های منطقه گردشگری ونایی بروجرد به عنوان پیشانی ارائه خدمات به مسافران و گردشگران ضرورتی است که مورد اتفاق نظر همه متولیان امر قرار گرفته است، موضوعی که با تدبیر و پیگیری و همچنین همکاری دو جانبه مسئولان و مدیران این واحدها می تواند به ارتقای صنعت گردشگری در بروجرد یاری کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ونایی در محاصره قهوه خانه های غیرمجاز، میراث فرهنگی برنامه بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونایی در محاصره قهوه خانه های غیرمجاز، میراث فرهنگی برنامه بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید