وقتی تکنولوژی به کمک پزشکی آمد، از تشخیص کرونا با هوش مصنوعی تا همکاری ربات های استریل ساز

به گزارش وبلاگ بایوس، بسیاری از استارت آپ ها و شرکت های فعال در حوزه فناوری از ابتدای شیوع کرونا در جهان به دنبال راه و روشی برای مبارزه با این بیماری همه گیر بوده اند تا دریابند که چگونه با استفاده از فناوری هایی همچون هوش مصنوعی و کلان داده ها می توان به نبرد کرونا رفت.

وقتی تکنولوژی به کمک پزشکی آمد، از تشخیص کرونا با هوش مصنوعی تا همکاری ربات های استریل ساز

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری وبلاگ بایوس، از زمان ثبت رسمی اولین مورد ابتلا به بیماری کروناویروس جدید در ووهان چین، این بیماری در بسکمک از کشورهای دیگر گسترش پیدا کرده است. چین اولین کشوری بود که برای مقابله با این ویروس دست به دامن شرکت های فناوری خود به ویژه در حوزه هوش مصنوعی و کلان داده ها شد (شرکت هایی از جمله علی بابا، بایدو، هواوی). این اقدام سرآغازی بود تا سایر شرکت های فناوری در اقصی نقاط جهان نیز به طور کامل با پزشکان، دانشگاهیان و پژوهشگران در مبارزه با این بیماری متحد شوند. گام های ستودنی در داخل کشور نیز برای مبارزه با این بیماری برداشته شده است. در این گزارش 10 مورد از تلاش هایی که در آن هوش مصنوعی، علم داده و فناوری برای مبارزه با کروناویروس جدید مورد استفاده قرار گرفته را بررسی می کنیم.

هوش مصنوعی برای شناسایی، پیگیری و پیش بینی شیوع بیماری

اکنون بیش از هر زمان دیگری مشخص شده که هرچه دقیق تر بتوانیم ویروس را ردیابی کنیم، بهتر می توانیم با آن مبارزه کنیم. هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل گزارش های خبری، سیستم رسانه های اجتماعی و اسناد دولتی، می تواند نحوه و ساختار شیوع بیماری را بیاموزد. چنین روشی پیشتر در مبارزه با آنفلونزا به کار گرفته شده بود. یکی از مشهورترین محصولات در این حوزه را شرکتی کانادایی به نام BlueDot عرضه می کند و کارش ردیابی تهدیدات بیماری های عفونی است. در حقیقت، هوش مصنوعی شرکت BlueDot چند روز قبل از اطلاع رسانی جهانی در مورد شیوع این ویروس از سوی مراکز کنترل و پیشگیری و سازمان بهداشت جهانی، در مورد این موضوع هشداردهی کرده بود.

هوش مصنوعی برای تشخیص ویروس

شرکت هوش مصنوعی Infervision، برنامه ای مبتنی بر هوش مصنوعی راه اندازی کرده که به کارکنان مراقبت های بهداشتی در خط مقدم مبارزه با کرونا کمک می کند تا این بیماری را به طور موثر تشخیص دهند و بر آن نظارت داشته باشند. این روزها بخش های تصویربرداری مراکز درمانی با افزایش حجم و تقاضای سنگینی روبرو شده اند و برنامه مزبور پیروز شده سرعت تشخیص CT را بهبود ببخشد. غول تجارت الکترونیکی چینی علی بابا همچنین یک سیستم تشخیص هوش مصنوعی ساخته که ادعا کرده در تشخیص ویروس ظرف چند ثانیه، تا 96 درصد دقیق است.

پردازش کارهای اداری مراقبت های بهداشتی

بر کسی پوشیده نیست که این روزها کادر درمانی در بیمارستان ها وقت سر خاراندن ندارند. اما نه تنها عملکردهای بالینی سیستم های مراقبت های بهداشتی بسیار شلوغ شده بلکه بخش های مالی و اداری و امور مربوط به بیمه نیز با افزایش کار روبرو شده اند. بسترهای نرم افزاری blockchain ارائه شده توسط شرکت Ant Financial به سرعت بخشیدن و پردازش مطالبات کمک می کند و میزان تعامل چهره به چهره بین بیماران و کارکنان بیمارستان را کاهش می دهد.

هواپیماهای بدون سرنشین تجهیزات پزشکی را تحویل می دهند

یکی از راه اصلی مبارزه با بیماری، قرنطینه افرادی است که علائم ساده بیماری را داشته اند. اما آیا این افراد را باید با حال خود رها کرد؟ یکی از امن ترین و سریع ترین راه ها برای تهیه و انتقال تجهیزات پزشکی در جایی که شیوع بیماری در شرایط قرمز است، تحویل به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین است. شرکت Terra Drone از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین خود برای انتقال نمونه های پزشکی و مواد قرنطینه ای با حداقل خطر بین مرکز کنترل بیماری و مردم در شهرستان شینچانگ استفاده می کند. هواپیماهای بدون سرنشین همچنین برای گشت زنی در فضاهای عمومی، ردیابی موارد عدم رعایت دستورات قرنطینه و تصویربرداری حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

روبات های استریل سازی، تحویل مواد غذایی و انجام کارهای دیگر

روبات ها مستعد ابتلا به ویروس نیستند، بنابراین آنها برای انجام بسکمک از کارها نظیر تمیز کردن، ضدعفونی کردن و تهیه غذا و دارو برای کاهش میزان تماس انسان می توانند استفاده شوند. روبات های UVD تولید شده توسط شرکت Blue Ocean Robotics از نور ماوراء بنفش برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها استفاده می کنند. در چین، Pudu Technology روبات های خود را که به طور معمول در صنعت پذیرایی استفاده می شدند، در اختیار بیش از 40 بیمارستان در سراسر کشور قرار داده است.

تولید و تهیه دارو

بخشDeepMind گوگل با استفاده از جدیدترین الگوریتم های هوش مصنوعی و قدرت محاسبات کامپیوتری، توانست پروتئین های احتمالی تشکیل دهنده ویروس را مشخص کند و با انتشار این یافته ها به دیگران در مبارزه با آن کمک کند. شرکت BenevolentAI از سیستم های هوش مصنوعی برای ساخت داروهایی استفاده می کند که می توانند با سخت ترین بیماری های جهان مبارزه کنند و اکنون برای اولین بار روی بیماری های عفونی متمرکز شده است. آنها چند هفته پس از شیوع بیماری، از قابلیت های پیش بینی محصول خود برای تشخیص داروهایی که می توانند برای درمان مناسب باشند استفاده کردند.

پارچه های پیشرفته محافظت می کنند

شرکت هایی مانند سونوویا در تلاش هستند با استفاده از فناوری، سیستم های مراقبت های بهداشتی را به پوشش هایی ضد پاتوژن با قابلیت ضد باکتریایی مبتنی بر نانوذرات اکسید فلز، مجهز کنند.

هوش مصنوعی برای شناسایی افراد بی ملاحظه و افراد ناآگاهِ آلوده

سیستم نظارتیِ پیشرفته چین از فناوری تشخیص چهره و نرم افزار تشخیص دمای شرکت SenseTime برای شناسایی افرادی که تب دارند و احتمال دارد به ویروس مبتلا باشند، استفاده می کند. دولت چین همچنین یک سیستم نظارتی به نام کد بهداشت(Health Code) تهیه کرده است. این سیستم ریسک اینکه هر فرد بر اساس سوابق سفرش، چقدر در نقاط پرخطر حضور داشته و در معرض افراد ناقل قرار داشته را شناسایی و ارزیابی می کند. براین اساس به شهروندان کد رنگی (قرمز، زرد یا سبز) اختصاص داده شده که می توانند به وسیله برنامه های محبوب در این کشور مانند WeChat یا Alipay به آنها دسترسی داشته باشند و به وسیله آن دریابند که آیا باید در قرنطینه بمانند یا مجازند در اماکن عمومی حضور داشته باشند.

استفاده از روبات های چت برای اشتراک گذاری

افراد می توانند به وسیله برنامه هایی مانند Tencent با WeChat از خدمات مشاوره بهداشتی رایگان آنلاین بهره ببرند. تفاوت این برنامه ها با سیستم های سنتی در این است که در حقیقت از روبوت های چت یا Chatbot در آنها استفاده می شود.

سوپرکامپیوترهایی که روی واکسن کروناویروس کار می کنند

منابع رایانش ابری و سوپرکامپیوترهای مختلفی از شرکت های بزرگ فناوری نظیر Tencent،DiDi و Huawei و IBM توسط محققان برای پیشرفت درمان یا توسعه واکسن مورد استفاده قرار گرفته اند. سرعتی که این سیستم ها می توانند محاسبات را انجام دهند و راهکار هایی که ارائه می دهند بسیار سریعتر از پردازش یک کامپیوتر شخصی است.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "وقتی تکنولوژی به کمک پزشکی آمد، از تشخیص کرونا با هوش مصنوعی تا همکاری ربات های استریل ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی تکنولوژی به کمک پزشکی آمد، از تشخیص کرونا با هوش مصنوعی تا همکاری ربات های استریل ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید