وزیر خارجه اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیما، در حال تصمیم گیری با ایران هستیم

به گزارش وبلاگ بایوس، وزیر خارجه اوکراین گفت که در حال تصمیم گیری با ایران برای محل رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی است.

وزیر خارجه اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیما، در حال تصمیم گیری با ایران هستیم

به گزارش وبلاگ بایوس به نقل از خبرگزاری اینترفکس اوکراین، وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در جمع وبلاگ بایوس درباره رمزگشایی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که مدتی پیش طی حادثه ای به طور غیرعمد مورد هدف قرار گرفت، گفت: ما در حال حاضر با ایرانی ها در حال تصمیم گیری بر سر این هستیم که در چه محل به خصوصی و با کمک کدام یک از شرکایمان این کار انجام شود. می دانید که فرانسه به عنوان محلی پیشنهادی مطرح است.

او در ادامه گفت: تجهیزات[لازم برای این کار] بسیار پیچیده بوده و انتقالشان سخت است. بنابراین، ما باید به دیدگاهی مشترک درباره زمان انجام شدن آن برسیم. از آن جا که این موضوع حساسی است، ما می خواهیم فرصتی به ایران بدهیم که بداند چطور می خواهد شفافیت کامل این فرایند را تامین کند.

بر اساس این گزارش، اظهارات وزیر خارجه اوکراین در حالی مطرح می شود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به تازگی در گفت وگو با شکبه ان.بی.سی درباره جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی با تاکید بر این که ایران بیش از هر کسی خواهان دست یابی به اطلاعات درون این جعبه هاست، گفت: ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و با [این وجود]، تهران جعبه سیاه را به دولت های خارجی تحویل نخواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار کرد که طبق قانون هوانوردی بین المللی، ایران حق این را داشت که هدایت تحقیق درباره ساقط شدن هواپیما را بر عهده بگیرد، اما ایران به نرم افزارها و تجهیزات به خصوصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی احتیاج دارد تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمز گشایی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین گفت: ما درخواست کمک کردیم، چرا آمریکا به ما کمک نکرده است؟ این یک مسئله بشر محبت آمیز است. چرا به ما نرم افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟

او در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون کسی در حال تلاش برای رمزگشایی آن نیست، گفت: نه. ما بدون حضور تمامی طرف های درگیر در این مسئله، به جعبه های سیاه دست نخواهیم زد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزیر خارجه اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیما، در حال تصمیم گیری با ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیما، در حال تصمیم گیری با ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید