نون خ؛ پایتختی برای کُردزبانان

به گزارش وبلاگ بایوس، نشست خبری سریال نون خ به کارگردانی سعید آقاخانی، امروز (17 فروردین ماه) پس از گفت وگوی بازیگران و عوامل سریال با مخاطبان، با حضور خبرنگاران در محل سازمان صدا و سیما برگزار گردید.

نون خ؛ پایتختی برای کُردزبانان

به گزارش وبلاگ بایوس، سعید آقاخانی، علی صادقی، سیروس میمنت، نعیمه نظام دوست، فریده سپاه منصور، ندا قاسمی، شیدا یوسفی، هدیه بازوند، امیر وفایی (نویسنده) و مهدی فرجی (تهیه نماینده) در این نشست حضور داشتند.

در ابتدای نشست مهدی فرجی، تهیه نماینده گفت: پخش سریال به انتها رسید و مورد استقبال نهاده شد. از صدا و سیما تشکر می کنم و همچنین از همکارانمان مانند آقای وفایی که با قلم زیبا این کار را نوشتند. متن این کار را به هرکس دادیم تا بخواند علاقه مند شد. اما به دلیل بعضی شرایط برای انتخاب بازیگر سختی داشتیم. سعید آقاخانی در نهایت بازیگران را انتخاب کرد. تیم این کار صبوری و کوشش کردند و در شرایط سخت آب و هوایی بودیم. ما برای لوکیشن نگران بودیم و عوامل به عشق مردم سختی ها را پشت سر گذاشتند. از آقای آقاخانی تشکر می کنم و همچنین بازیگران که انصافاً حرفه ای دور هم جمع شدند و بسیار حرفه ای ظاهر شدند و ترکیب خوب و ایده آلی فراهم کردند که کار مورد توجه نهاده شد.

فرجی سپس گفت: سازمان صداوسیما اظهار داشت که پربیننده ترین سریال نوروزی، نون. خ است. همچنین از اهالی کُردنشین سپاسگزاریم. آن ها صبوری کردند و حتی نخبگان یادداشتی دادند. این ویژگی ها برای آقای آقاخانی کار فصل دوم را سخت می نماید. ساخت فصل دوم سفارش داده شده است اما زمان معین نیست و می خواهیم امروز درباره آن با مدیران صحبت کنیم.

او ادامه داد: سریال نون خ لبخند بر لب می آورد. متأسفانه موقع پخش سیل آمد و دلمان می خواست همه مردم ببینند.

فرجی ضمن اظهار همدردی با مردم سیل زده اظهار کرد: شادی و نشاطی که این سریال به وجود آورد را به مردم تقدیم می کنیم و امیدواریم همه اقوام خود را در این سریال ببینیم و سهمشان ادا گردد.

تهیه نماینده نون خ در ادامه گفت: فیلمبرداری این سریال در زمستان انجام شد و در نتیجه باید لوکیشن محدودتری انتخاب می کردیم. بخشی از تصویربرداری در کردستان و بخشی در تهران بود و اتفاقاً بخشی از تحسین مردم برای لوکیشن سریال بود. همچنین برای فراوری تیتراژ یک گروه مستقل رفتند تا تصویربرداری نمایند. لوکیشن خارجی و زیبا کم نبود.

سیروس میمنت هم در این نشست بیان نمود: بازخوردهای سریال خوب بود. برای بعضی کارها گارد گرفته می گردد اما ما در این کار این مسائل را نشنیدیم و ندیدیم.

او اظهار کرد: اگر کاری صادقانه باشد، مردم مسرور می شوند و حمایت می نمایند. حتی یک نفر امروز تماس گرفت و گفت اگر قسمت بعدی این سریال ساخته نگردد، سر پل صراط جلوی شما را می گیریم.

سعید آقاخانی، بازیگر و کارگردان سریال نون خ هم بیان نمود: از عوامل سریال تشکر می کنم زیرا کار سختی داشتیم و هماهنگی می خواست. آقای فرجی ما را حمایت کردند. یک یا دو متر برف در کردستان بود و نمی توانستیم با گروه 40 و 50 نفره به آنجا برویم زیرا به این شکل به نوروز نمی رسید. برای انتخاب بازیگر، آقای مصطفی تنابنده به سنندج و کرمانشاه رفت. آقای زین العابدین (مدیر شبکه یک) هم پشت کار ما بودند و از همه تشکر می کنم و برخورد مردم را خوب دیدم.

او ادامه داد: به قومیت دیگری برای ساخت سریال فکر نکردیم اما دلم می خواهد ساخت سریال درباره این مناطق کُردنشین را ادامه دهیم و دوست داشتم مردم با این مناطق آشنا شوند.

فرجی همچنین گفت: وقتی آقای آقاخانی را دعوت کردیم، چند قسمت فیلمنامه را مرحوم الوند نوشته بود اما آقاخانی، فیلمنامه را نپسندید و تصمیم گرفت همین موضوع را با پرداختن به لهجه و قومیت بسازد.

امیر وفایی، نویسنده سریال نون خ هم در این نشست گفت: اصلاً شوخی با لهجه در سریال نداشتیم. خودم کرد نیستم و اصلاً درباره شوخی های کردستان آگاهی ندارم. برای همین سعی کردیم در متن، طنز موقعیت داشته باشیم تا شوخی قومیتی . متن کار طولانی شد چون آقایان فرجی و آقاخانی روی سریال وسواس داشتند. کوشش کردیم سریال به شکلی دربیاید که باب میل مردم گردد. کمدی رئال نوشتن سخت است.

سعید آقاخانی در پاسخ به خبرنگار وبلاگ بایوس درباره استفاده از بازیگران جدید در این سریال که چندان پیروز به نظر نمی رسد و همچنین ظرفیت محدود برای شوخی با اقوام کُرد، گفت: ما با ویژگی فردی و قومی شوخی نمی کنیم و قصد نداریم هیچگاه این کار را با اقوام ایران انجام دهیم. من با این مساله که بازیگران جدید به سریال ما خدشه وارد نموده اند، مخالفم چون این بازیگران تا به حال در سریالی بازی ننموده اند و کارشان در نون خ با کار دیگری مقایسه نمی گردد و مخاطبان درباره این بازیگران اطلاعاتی ندارند. بعضی از بازیگران این سریال کُرد نبودند اما به خوبی نقش یک کُرد را بازی کردند. ما برای این سریال 200 بازیگر انتخاب نموده بودیم که 40 نفر به تهران آمدند و با آنها تمرین کردیم. به نظرم نقطه قوت سریال بعد از نویسندگی، بازیگری به ویژه بازیگران بومی بود.

او ادامه داد: رنگ و نور و لوکیشن تهران، تکراری است. مردم آن خطه ساده تر و دوست داشتنی تر هستند. لوکیشن تهران لو رفته است و اولین بار عروسی به این شکل را در تلویزیون نشان دادیم.

فرجی بیان نمود: انصافاً صداوسیما روی باز نشان داد و اجازه دادند نقدها انجام گردد و از مدیر شبکه و گروه و پخش شبکه یک و مدیر صدا و سیمای سنندج تشکر می کنم.

علی صادقی، بازیگر نون خ هم گفت: دوست داشتم با سعید آقاخانی کار کنم. همواره شخصیت من لجباز است. سعی کردیم در نقش های مختلف به این شکل بازی کنم.

وفایی اظهار کرد: آقای آقاخانی به آداب و سنن کردزبانان آشنا بودند و درباره همه موارد فیلمنامه صحبت می کردیم و ایشان بعضی موارد را تذکر می دادند.

شیدا یوسفی نیز بیان نمود: آقای فرجی در بسیاری از سکانس ها حضور داشتند و کارمان از نظر ایشان دور نمی ماند.

ندا قاسمی هم چنین اظهار کرد: امروز که با مردم حرف می زدیم انرژی گرفتم و حتی یک نفر گریه کرد که متشکرم به فرهنگ کُرد توجه کردید.

هدیه بازوند گفت: در هر کاری یک نفر باید باشد که وقتی خسته هستی تو را به جلو هل بدهد مثل آقای مصطفی تنابنده و آقای مهدی فرجی که زمان می گذاشتند.

فریده سپاه منصور بازیگر سریال نوروزی نون.خ هم چنین اظهار کرد: من می خواستم کردی باشم که در تهران زندگی می نماید، نه تهرانی که در کردستان زندگی می نماید. درواقع همین روند را هم در فیلم سینمایی مهمان مامان پیاده کردم.

در انتها نشست مدیرکل روابط عمومی صداوسیما خطاب به عوامل سریال نون خ گفت: رئیس رسانه ملی تمایل داشتند برای تقدیر از عوامل سریال در این جلسه شرکت نمایند اما به دلیل جلسه ای کاری نتوانستند و من از جانب ایشان در این جلسه حضور دارم تا ضمن تقدیر از عوامل، پیغام رئیس رسانه ملی را هم به عوامل سریال ابلاغ کنم که گفتند پس از مجموعه پایتخت سریال نون.خ کاری قوی و نوآور بود که این موضوع قابل تقدیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نون خ؛ پایتختی برای کُردزبانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نون خ؛ پایتختی برای کُردزبانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید