ماساژ درمانی روشی برای برطرف کمردرد یا دردهای عضلانی نیست

به گزارش وبلاگ بایوس، دبیر علمی سومین همایش ملی ماساژ تندرستی گفت: ماساژ نمی تواند مسائل حاد عضلات یا استخوانی را برطرف کند، بلکه ورزشی است برای تمدد اعصاب، ریکاوری و برطرف خستگی عضلات و بازتوانی سریع برای ورزشکارانی که طی یک روز چند مسابقه فشرده و سنگین را پشت سر گذاشتند.

ماساژ درمانی روشی برای برطرف کمردرد یا دردهای عضلانی نیست

دکتر حسین طاووسی در گفت وگو با وبلاگ بایوس، درباره سومین همایش ملی ماساژ تندرستی اظهار کرد: سومین همایش ملی ماساژ تندرستی از 30 آبان تا دوم آذر با همکاری انجمن پزشکان ورزشی ایران و پژوهشگاه علوم ورزشی برای معرفی صندلی علمی این رشته در تهران برگزار خواهد شد. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از شرکت های خصوصی و انجمن های ناشناخته در زمینه ماساژ با دریافت مبالغ زیادی از علاقمندان به این رشته، دوره های آموزشی با کیفیت پایین و غیرتخصصی برگزار می نمایند که در بسیاری از موارد این آموزش ها به جای بهبود عملکرد موجب آسیب دیدگی می گردد.

وی گفت: سومین همایش ملی ماساژ تندرستی با حضور اساتید علمی و آکادمیک در این حوزه برگزار می گردد و پایه اولیه ماساژ به صورت علمی در رشته های مرتبط به این رشته به علاقمندان آموزش داده می گردد تا با راهکارهای این رشته با کمترین هزینه آشنا شوند.

دبیر علمی سومین همایش ملی ماساژ تندرستی با بیان این که ماساژ درمان نیست، اعلام کرد: بسیاری از افراد تصور می نمایند به وسیله ماساژ می توانند دردهای عمیق عضلانی و استخوانی را برطرف نمایند، در حالی که ماساژ درمان نیست بلکه یک یاری رشته ورزشی است برای تمدد اعصاب و بازتوانی ورزشی برای ورزشکارانی همچون کشتی، جودو، شنا و ... که در طی یک روز مجبورند چند مسابقه سنگین و پرفشار را تحمل نمایند. ماساژ سبب می گردد تا اسید لاکتیک فراوری شده در عضلات این ورزشکاران در اثر فشار مسابقات خارج و التهابات را مرتفع می نماید و بازتوانی مجددی در عضلات آنها ایجاد می گردد.

وی افزود: تبلیغات زیادی به وسیله ماساژ برای لاغری انجام می گردد، در حالی که ماساژ لاغری نداریم و این روش تنها برای آرامش اعصاب و برطرف خستگی عضلات به تمام افراد و بویژه ورزشکاران توصیه می گردد.

طاووسی افزود: گرم کردن یکی از روشهای ماساژ درمانی است و سبب می گردد تا مواد زائد از عضله خارج گردد و عضله پس از فشاری که در اثر تمرینات یا مسابقات پرفشار به آن ایجاد شده، دوباره تقویت و سریع به حالت اولیه بازگردد.

وی پیرامون این پرسش که چقدر این روش در بین تیم های ورزشی استفاده می گردد، توضیح داد: اکثر مربیان یا سرپرستان تیم های ورزشی اعتقادی به ماساژ ندارند و تصورشان بر این است که با استفاده از فیزیوتراپ می توانند بسیاری از مسائل عضلانی و اسکلتی را مرتفع نمایند، در حالی که یک تیم حرفه ای باید در کنار خود علاوه بر فیزیوتراپ از وجود روانشناس و ماساژور ورزشی نیز برخوردار باشد تا بهترین شرایط را برای موفقیت ورزشکار فراهم کند.

این متخصص همچنین در انتها در پاسخ به این پرسش که آیا از روش های مختلف ماساژ می توان دردهای عضلانی یا کمردرد را مرتفع کرد، گفت: ماساژ درمانی روش مناسبی برای برطرف خستگی عضلات به صورت سطحی بویژه در بخش ماهیچه های پا و پیله های کمر است و ریکاوری خوبی برای بدن است. بنابراین از این طریق نمی توان کمردرد را برطرف کرد و یا این که دردهای عضلاتی و استخوانی را از بین برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماساژ درمانی روشی برای برطرف کمردرد یا دردهای عضلانی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ درمانی روشی برای برطرف کمردرد یا دردهای عضلانی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید