مارتین گریفیتس برنامه های ائتلاف متجاوز سعودی را اجرا می نماید

به گزارش وبلاگ بایوس، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: مدت زیادی است که عملکرد مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن مورد انتقاد گروه های مقاومت این کشور قرار گرفته است. جنبش انصارالله یمن و مقامات دولت نجات ملی این کشور نقدها فراوانی را به عملکرد گریفیتس وارد نموده اند.

مارتین گریفیتس برنامه های ائتلاف متجاوز سعودی را اجرا می نماید

در همین ارتباط، ضیف الله الشامی سخنگوی دولت نجات ملی یمن مواضع سازمان ملل متحد در حمایت از ائتلاف متجاوز سعودی را به شدت محکوم کرد. وی در این خصوص تأکید کرد: اظهارات مارتین گریفیتس در مورد تحولات یمن کاملاً با اظهارات سخنگوی ائتلاف متجاوز مطابق است. این مقام یمنی گفت: گریفیتس در حال حاضر کوشش می نماید تا بر جنایت های عربستان سعودی و متحدان متجاوزش سرپوش بگذارد.

الشامی اضافه نمود: سازمان ملل در حالی کوشش می نماید تا ما را مقصر محاصره یمن جلوه دهد که این متجاوزان هستند که بر گذرگاه های زمینی و دریایی مسلط شده اند. افزون بر این، محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز نقدهای را علیه گریفیتس بیان کرد. وی با انتشار یک پُست توئیتری نوشت: سلسله بحران های پیاپی دلیل اصلی طفره رفتن از پذیرش راهکار های واقعی است.

این مقام یمنی در ادامه توئیت خود یادآور شد: اگر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به دنبال آن است تا دستاوردی به دست آورد باید بداند که کشورهای متجاوز تنها توهم را پیشنهاد می نمایند و نه صلح و ثبات را. الحوثی ادامه داد: این شرایط موجب شده تا گریفیتس در دور باطل گرفتار گردد و هیچ دستاوردی نداشته باشد.

در همین ارتباط، وبلاگ بایوس گفتگویی را با عبدالعزیز احمد البکیر وزیر مشاور در دولت نجات ملی یمن ترتیب داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*طی هفته های اخیر نقدها فراوانی در مورد عملکرد مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن مطرح شده است. ارزیابی شما از عملکرد این فرستاده سازمان ملل در قبال تحولات یمن چیست؟

واقعیت آن است که هیچ تفاوتی میان عملکرد 2 فرستاده سابق سازمان ملل در یمن با فرستاده فعلی یعنی مارتین گریفیتس وجود ندارد. فرستاده کنونی سازمان ملل نیز همچون 2 فرستاده پیشین این سازمان در جهت اجرای برنامه های ائتلاف متجاوز سعودی حرکت می نماید. در واقع، سازمان ملل به سازمانی برای حمایت از منافع و مصالح متجاوزان در یمن تبدیل شده است و قصد ندارد رویکرد خود را تغییر دهد.

امروز شاهد آن هستیم که سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه آن به صورت صریح و آشکار به دنبال تحقق منافع متجاوزان هستند. به عنوان نمونه، می توان به آخرین خوش خدمتی سازمان ملل به متجاوزان اشاره نمود؛ زمانی که نام آنها را از فهرست سیاه قاتلان بچه ها یمنی خارج ساخت. علاوه بر این، سکوت سازمان ملل در قبال تداوم توقیف کشتی های حامل مشتقات نفتی، مواد غذایی و مواد دارویی نشان می دهد که این سازمان عملاً هیچ عزمی برای خاتمه دادن به شرایط فعلی ندارد.

*همانطور که می دانید یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. اهمیت این عملیات در عمق خاک سعودی را چطور ارزیابی می کنید؟

امروز دیگر همگان می دانند که عملیات موازنه بازدارندگی چهارم معادلات جدیدی را به دشمن سعودی تحمیل نموده است. این در حالی است که متحدان و هم پیاله های عربستان سعودی هم پیغام عملیات مذکور را به خوبی دریافت کردند. امروز یمن به قدرتی که به وسیله آن می تواند اهداف مهم و متعدد را هدف قرار دهد، دست پیدا نموده است و متجاوزان خود به خوبی از این مسأله اطلاع دارند.

نیروهای مقاومت یمن با هدف قرار دادن اهداف راهبردی عربستان سعودی در واقع تهدید سید عبدالملک الحوثی را عملیاتی ساختند. ما به ائتلاف متجاوز سعودی نصیحت می کنیم که به طرح های صلح صنعا با جدیت نگاه کند چراکه در غیر این صورت، با عملیات های شدیدتر و قوی تری در مقایسه با آنچه که پیشتر دیده است، روبرو خواهد شد. امروز ارتش یمن در صدد اجرایی ساختن تمامی تهدیدات پیشین خود برآمده است.

*به نظر شما آیا می توان در آینده نیز شاهد عملیات هایی از این دست و یا حتی قدرتمندانه تر از آن علیه مواضع سعودی ها و متحدان آنها ازجمله امارات، بود؟ آیا سلسله عملیات های بازدارنده ارتش و کمیته های مردمی یمن به همین ترتیب ادامه خواهد داشت؟

در این خصوص باید بگویم که سلسله عملیات های ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه مواضع حساس و راهبردی متجاوزان ادامه خواهد یافت. این حملات تنها در شرایطی متوقف خواهند شد که سعودی ها و متحدانشان نیز به حملات تجاوزکارانه خود خاتمه دهند و به طرح صلح صنعا پاسخ دهند. در غیر این صورت، آنها همچنان باید منتظر پاسخ های دردناک نیروهای مسلح یمن در نقاط مختلف باشند.

*نکته دیگری که در مورد تحولات یمن وجود دارد این است که مقامات سعودی ادعای برقراری آتش بس یکجانبه در این کشور را دارند اما همچنان شاهد بمباران مناطق مسکونی توسط جنگنده های متجاوز هستیم. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

در اینجا ضروری است که تأکید کنم قدرت نیروی هوایی یمن تا 400 درصد در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. امروز شما قدرت یمن را حتی دیگر با عملیات بازدارندگی چهارم نیز نمی توانید مقایسه کنید زیرا ما از این سطح نیز عبور نموده ایم. ما در عملیات بازدارندگی چهارم، مقر وزارت دفاع عربستان سعودی را که از بیشترین حفاظت ها برخوردار است، هدف قرار دادیم. بنابراین، در آینده نیز اهداف استراتژیک بیشتری را هدف قرار می دهیم.

عربستان سعودی خود به خوبی می داند که تداوم بمباران مناطق مسکونی و ادعای پایبندی به آتش بس یکجانبه در یمن تنها مواضع بیشتری از آن را با خطر حمله توسط نیروهای مسلح ما روبرو می سازد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مارتین گریفیتس برنامه های ائتلاف متجاوز سعودی را اجرا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارتین گریفیتس برنامه های ائتلاف متجاوز سعودی را اجرا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید