لزوم توجه به تربیت شنوایی قبل از ارائه و تجویز سمعک

به گزارش وبلاگ بایوس، دکتر حمید جلیلوند در آستانه برگزاری هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، اظهارداشت: این کنگره از 5 تا 7 تیرماه 97 در هتل المپیک تهران برگزار می گردد و تاکنون 160 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

لزوم توجه به تربیت شنوایی قبل از ارائه و تجویز سمعک

وی اضافه نمود: محورهای کنگره شامل پردازش شنوایی، گفتار و درمان، سمعک، اختلالات تعادلی، آزمون های الکتروفیزیولوژیک و تحقیقات حیوانی در زمینه سیستم شنوایی، کاشت حلزون، توانبخشی شنوایی، پردازش های مرکزی شنوایی است.

دبیر علمی هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با اشاره به اینکه سال جاری با یاری 12 دانشگاه کشور مقالات داوری می گردد، گفت: این کنگره در 3 روز و در 2 سالن در قالب ارائه سخنرانی و پوستر برگزار می گردد و در این کنگره مهمان هایی از امریکا، افریقای جنوبی و کانادا حضور خواهند داشت که در زمینه سمعک و مداخلات درمانی زودهنگام برای نوزادان در این کنگره بحث خواهند کرد.

جلیلوند ادامه داد: از آنجایی که هدف انجمن سر و سامان دادن به بخش سمعک و نحوه تجویز و تنظیم سمعک در همه کلینیک های شنوایی کشور و انجام آن طبق آخرین استانداردهای روز است از این جهت از دکتر گوستاومولر از امریکا دعوت کردیم که ایشان که متخصص در اندازه گیری گوش واقعی و تبحر و صاحب نظر بوده همچنین صاحب سبک و کتاب هستند، سخنرانی می نماید.

وی با بیان اینکه دو روز قبل از کنگره کارگاه آموزشی خواهیم داشت، اضافه نمود: در کنگره برای دکتر گوستاومولر سخنرانی و پنل در نظر گرفته شده است چراکه این اندازه گیری گوش واقعی در کشور ما انجام نمی گردد و این جز لازمه تجویز سمعک به ویژه در نوزادان و بچه ها است لذا گام هایی برداشتیم تا اساتیدی از دانشگاه ها و نمایندگان شعب استانی انجمن ها در این کارگاه آموزشی شرکت نمایند.

دبیر علمی هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با اشاره به اینکه این اساتید حدود 70 نفر هستند که قرار است آموزش ببینند و بعد از این دوره در طول یک سال به همه ادیولوژیست های سراسر کشور و استان ها و دانشگاه ها آموزش دهند و بدین وسیله اندازه گیری گوش واقعی را در کلینیک های کشور پیاده سازی و اجرا کنیم.

جلیلوند با اشاره به اینکه در تمامی کشورهای پیشرفته از اواخر دهه هشتاد این کار انجام می گردد، اظهارداشت: همچنین خانم استونبرک و پیت من از کانادا و افریقای جنوبی در مورد مداخلات زودهنگام در بچه ها و بخش تربیت شنوایی در این کنگره سخنرانی خواهند داشت.

وی توضیح داد: در تجویز سمعک فقط این نیست که یک سمعک به فرد یا کودک ارائه گردد بلکه نیازمند یک دوره های آموزش بسیار فشرده، تخصص و کنترل شده تحت عنوان تربیت شنوایی است و قبل از اینکه سمعک تجویز کنیم باید بدانیم که چطور باید بیمار را تشخیص دهیم و باید دوره های تربیت شنوایی را برایشان انجام دهیم.

دبیر علمی هفدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران گفت: این موضوع نیازمند دوره هایی است که باید گام به گام جلو برود و یاری کنیم بچه ها صداها را بشنود و بتوانند از سمعکی که استفاده نمایند که گفتار و زبان استخراج کند و مغز یاد بگیرد چطور بشنود و چه طور استخراج کند.

جلیلوند اضافه نمود: این مسئله یکی از کارهای اساسی است که باید در کشور ما برای بچه های که می خواهیم سمعک تجویز کنیم انجام گردد و این موضوع نیازمند انجام یک سری دوره های پی درپی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لزوم توجه به تربیت شنوایی قبل از ارائه و تجویز سمعک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم توجه به تربیت شنوایی قبل از ارائه و تجویز سمعک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید