فراکسیون محیط زیست مجلس باید از حالت رکود درآید

به گزارش وبلاگ بایوس، یک عضو هیأت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی گفت: فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی باید به شدت قوی تر گردد و از حالت رکود درآید.

فراکسیون محیط زیست مجلس باید از حالت رکود درآید

رامین عزتی در گفت و گو با وبلاگ بایوس اظهارکرد: طبق اصل 50 قانون اساسی در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد. از این رو فعالیت های مالی وغیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است بنابراین در مجلس شورای اسلامی باید به این اصل توجه گردد.

این عضو هیأت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی گفت: نماینده مجلس شورای اسلامی باید به لحاظ محیط زیستی علاقه شدیدی به آب، هوا، خاک و در کل به شرایط زیست محیطی جامعه داشته باشد.

وی اضافه کرد: نیازی نیست رشته تحصیلی نماینده مجلس، محیط زیست باشد اما باید به محیط زیست علاقه داشته باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: توقع اصلی من از نمایندگان کلانشهرهایی مانند تهران، تبریز، اصفهان، اراک و مشهد که شهرهای صنعتی نیز محسوب می شوند این است که از سازمان حفاظت محیط زیست کشور جهت افزایش بودجه و تامین لوازم آزمایشگاهی برای پایش آلودگی های محیط زیستی از جمله آلودگی های هوا، صوت و... حمایت نمایند و به دلیل اینکه بعضی از این لوازم در کشور فراوری نمی شوند، زمینه واردات آن ها فراهم گردد.

عزتی اضافه کرد: نمایندگان مجلس با حمایت از سازمان حفاظت محیط زیست غیرمستقیم حامی خود و شهروندان حوزه انتخابی خود باشند.

این متخصص آلودگی هوا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه وسایل نقلیه از جمله خودروها بیشترین عامل آلوده نماینده هوا هستند، گفت: رونق بخشیدن به اتوبان ها و بزرگراه ها اولین اقدامی است که نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی باید انجام دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: نمایندگان دومین اقدامی که باید انجام دهند همکاری با شهرداری ها و نیروهای انتظامی در جهت جمع آوری ماشین آلات آلاینده مانند اتوبوس، کامیون و موتورسیکلت های فرسوده و فرصت دادن به مالکان آن ها برای برطرف اشکالات فنی آن هاست.

این عضو هیأت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه مالیات و عوارض خودروهای گازسوز نسبت به خودروهای گازوئیل و بنزین سوز کمتر است، گفت: وقتی یک نماینده مجلس رانندگان را تشویق کند که اگر خودرو شما گازسوز باشد هزینه و مالیات کمتری می پردازید مردم نیز سعی می نمایند کمترین هزینه را بپردازند و سالم تر زندگی نمایند و به نظر من یک نماینده مجلس می تواند به سرعت با تبدیل شرایط فعلی ماشین آلات به حالت بهینه که شامل گازسوز شدن خودروهااست نسبت به کاهش آلودگی هوا اقدام کند.

عزتی در خاتمه ضمن بیان اینکه کوشش برای کاهش آلودگی هوا تنها در دست نمایندگان مجلس نیست، تصریحکرد: همه ما از کارمند، نیروی انتظامی، کارگر، دکتر و مهندس باید نسبت به کاهش آلودگی هوا مسئولیت داشته باشیم و بدانیم که اولین ضرر ناشی از آلودگی هوا را خود و اطرافیان مان می بینیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراکسیون محیط زیست مجلس باید از حالت رکود درآید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراکسیون محیط زیست مجلس باید از حالت رکود درآید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید