دستور تخلیه ملک چه شرایطی دارد؟

به گزارش وبلاگ بایوس، اگر پس از پایان قرارداد اجاره، مستاجر ملک را تخلیه نکند، موجر این حق را دارد که برای دریافت دستور تخلیه در صورتی که ملک منزل مسکونی باشد به شورای حل اختلاف و در صورتی که ملک تجاری باشد به دادگاه عمومی که ملک در آنجا واقع شده است، مراجعه کند.

دستور تخلیه ملک چه شرایطی دارد؟

از مشکلاتی که گاهی برای صاحب خانه ها اتفاق می افتد، عدم تخلیه مستاجر ملک در خاتمه مدت قرارداد است. در این نوشتار سعی بر این شده که چگونگی انجام دستور تخلیه ملک توضیح داده شود. در ادامه با وبلاگ بایوس همراه باشید.

نحوه دریافت دستور تخلیه ملک

اگر پس از خاتمه قرارداد اجاره، مستاجر ملک را تخلیه نکند، موجر این حق را دارد که برای دریافت دستور تخلیه در صورتی که ملک منزل مسکونی باشد به شورای حل اختلاف و در صورتی که ملک تجاری باشد به دادگاه عمومی که ملک در آنجا قرار گرفته است، مراجعه کند.

دادخواست تخلیه ملک از شورای حل اختلاف

در صورت وجود شرایط زیر می توان از شورای حل اختلاف دستور تخلیه دریافت کرد.

1. خاتمه یافتن مدت اجاره

2. عدم پرداخت اجاره بها بیش از 3 ماه

3. انتقال ملک توسط مستاجر به شخص دیگر

4. استفاده ملک اجاره ای در موارد غیرمشروع

در صورتی که قرارداد اجاره رسمی باشد، برای دریافت دستور تخلیه باید به اداره ثبت اسناد مراجعه و پس از پر کردن فرم اجراییه باید در دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن منعقد شده، صدور اجراییه درخواست شود.

دریافت دستور تخلیه چقدر زمان می برد؟

دستور تخلیه صادر شده از شورای حل اختلاف پس از صدور، ظرف 24 ساعت به مستاجر برای اجرا ابلاغ می شود و او از زمان ابلاغ 3 روز برای تخلیه ملک فرصت دارد. دستور تخلیه زمانی اجرا می شود که موجر مبلغ ودیعه را به مستاجر پرداخت کرده باشد. مستاجر حق هیچ گونه اعتراض به دستور مذبور را ندارد.

شایان ذکر است که دستور تخلیه صادر شده از اداره ثبت اسناد و املاک پس از صدور، ظرف 48 ساعت به مستاجر ابلاغ می شود و مستاجر 3 روز از تاریخ ابلاغ برای تخلیه ملک فرصت دارد. موجر باید مبلغ ودیعه یا رسید پرداخت آن به مستاجر را به دایره اجرا اداره ثبت اسناد و املاک تحویل دهد.

توقف دستور تخلیه

قانون به مستاجر این امکان را داده که در تحت شرایطی، توقف عملیات اجرایی را درخواست کند.

مستاجر ادعا کند قرارداد اجاره تمدید شده است.

ادعا کند سند ارائه شده توسط موجر اصالت و نامعتبر است.

منتها، با وجود اجرای فوری دستور تخلیه مستاجر آن قدر فرصت ندارد که بتواند قبل از خاتمه مهلت تخلیه عملیات اجرایی را متوقف کند. پس باید اقدام به دادرسی فوری کند تا بدون دادخواست دلایل وی مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با فسخ قرارداد اجاره شرایط فسخ قرارداد اجاره را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "دستور تخلیه ملک چه شرایطی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور تخلیه ملک چه شرایطی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید