خبرنگاران پیشگیری لازمه مقابله با ویروس کروناست

به گزارش وبلاگ بایوس، اصفهان- خبرنگاران- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، پیشگیری را لازمه مقابله با ویروس کرونا دانست و گفت: نوع انتقال این ویروس ذرات و قطرات تنفسی و سطوح آلوده است و در هوا معلق نیست.

خبرنگاران پیشگیری لازمه مقابله با ویروس کروناست

آرش نجیمی روز چهارشنبه در نشست علمی تخصصی ویروس کرونا در مجتمع مطبوعاتی اصفهان اضافه نمود: ویروس کرونا عضو جدیدی پیدا کرد که به شدت مسری است، در جامعه ما بیشتر از شدت این ویروس هراس دارند اما جهان بیشتر نگران قدرت سرایت آن است.

وی توضیح داد: نزدیک به 40 کشور درگیر ویروس کرونا هستند که اهمیت اصلی این بیماری قدرت سرایت آن است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: اینکه عنوان می نمایند نگران کرونا نباشید اما حساس باشید تنها به دلیل مسری بودن آن است.

به گفته وی کرونا اکنونجنبه امنیتی، مالی و تبلیغاتی پیدا نموده است.

نجیمی گفت: جامعه نمی تواند برای یک ویروس جهانی سیم خاردار بکشد به هر صورت ویروس وارد کشور می شد، چون قدرت سرایت بالایی داشت.

وی بیان نمود: کره جنوبی، برزیل و آمریکای جنوبی هم وارد این ویروس شدند اما باید دانست که پیشگیری از این بیماری اهمیت فراوانی دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه راه ویروس کرونا جلوگیری از انتقال آن است، توضیح داد: 85 نفر از 100 نفر یا از ابتلای خود به کرونا ویروس متوجه نمی شوند یا اگر متوجه شدند شبهه ای از سرماخوردگی است.

وی اضافه نمود: در نهایت از صد نفر تنها 15 نفر مبتلا می شوند که درمان نگهدارنده برای آن ها استفاده می گردد و مرگ و میر آن بین یک تا سه درصد است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این موضوع صحیح نیست که کشور، مسوولان، وزارت بهداشت و دانشگاه به فکر این ویروس نباشند، اظهارداشت: امیدوارم به سطح چین که در مرحله قرمز بحران قرار گرفته وارد نشویم اما قیاس کشور ایران با چین و حتی استان ها با هم متفاوت است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مدیریت شایعه ها متفاوت است، توضیح داد: شرایطی که در ایران و اصفهان ایجاد شده خطرناک است نه به دلیل شیوع ویروس کرونا بلکه به دلیل آسیب روانی به همشهریان با بازار شایعات.

وی با اشاره به ابتلای 2 مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در اصفهان، گفت: چند 10 مورد مشکوک به تهران ارسال کردیم و هیچ مورد مخفی در این راستا نداریم.

نجیمی گفت: ضربه ای که داریم از فضای مسموم شایعات می خوریم از کرونا ویروس نمی خوریم، آنفلوآنزای h1n1 حتی بیشتر فوتی و مبتلا داشت اما این ویروس به شدت آنفلوآنزا نیست و تنها شدت سرایت آن مورد توجه است.

وی با بیان اینکه موضوعی که اکنون برای جامعه ما خطرناک است بحث شیوع شایعات مختلف و بیان نظرات از افراد غیر متخصص است، گفت: تبلیغات باید از اطلاعات درست صورت بگیرد، اکنون به دلیل وجود وجود تحریم ها ضدعفونی نماینده ها و ماسک کاهش پیدا نموده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: مردم عادی هیچ نیازی به ماسک ندارند از این رو حجم مراجعه برای خرید ژل ضدعفونی نماینده و ماسک ها نادرست است.

وی، بهترین ضدعفونی نماینده را شستن دست ها با آب و صابون مایع به صورت مرتب دانست و اضافه نمود: استفاده بیش از حد از الکل ها و محلول های با پایه الکل به پوست آسیب می زند.

وی اضافه نمود: ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور تشکیل شده که متشکل از تعدادی وزیران و رییس جمهور است و تصمیمات ملی در این ستاد از روز دوشنبه برای اعلام تعطیلی جدید تحت اختیار ستاد اخذ می گردد که کمیته و کارگروه های این ستاد تحت عنوان کارگروه واکنش سریع در استان ها تشکیل شده است.

نجیمی اضافه نمود: مباحث مختلف در راستای آموزش، پشتیبانی بیمارستان ها و مسائل و کمبودها در کمیته واکنش سریع ذیل ستاد، مطرح می گردد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل های در مورد کارمندان، پایانه ها، اصناف صادر شد، اضافه نمود: در سایت Corona.mui.ac.ir آموزش ها، پوسترها،جزوه های آموزشی، دستور العمل های مرکز بهداشت و آمار به روز جهانی، ایران و استان از فوت شدگان کرونا ویروس اعلام می گردد.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود یکصد نفر در کشور به صورت قطعی به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد 16 نفر فوت نموده اند.

همچنین براساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید تا به امروز بیش از 78 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند و 2 هزار و 592 نفر جان خود را از دست داده اند. از مجموع مبتلایان به این ویروس تا به امروز 25 هزار نفر بهبود یافته اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پیشگیری لازمه مقابله با ویروس کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیشگیری لازمه مقابله با ویروس کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید